Gündem Haberleri

  2004’te kim ne demişti

  Hürriyet Haber
  26.08.2009 - 01:34 | Son Güncelleme:

  Cengiz Çandar: Türkiyeli Kürtlerin, ruhlarında ’Abdullah Öcalan ipoteği’nden kendilerini arındırdıkları ve bunu dile getirebildikleri ölçüde, AB yolunda bir ’Türkiye sinerjisi’ oluşabileceğini vurguladık. Bunun yollarından biri Güneydoğulu vatandaşlarımızın ’Galatasaraylılıktan uzaklaşması’ ve Güneydoğu’da ’Fenerbahçelilerin sayısının artması’dır. Bu elbette bir metafor, ama bütün metaforlar gibi temel bir hareket noktası var. O da Apo’nun Galatasaraylılığı ve bu Galatasaraylılığın yarattığı ruhi bağımlılık. Apo GS’yi tutuyor diye bölgede GS’nin bariz bir ağırlığı var. Apo’nun Kürt aydınları üzerindeki hakimiyetinin ortadan kalkması, bölgede FB’li sayısının artmasıyla mümkün olabilir. Böyle bir durumda, özel görüşmelerde Apo’yu eleştiren ama bunu resmi toplantılarda yapamayan Kürt aydınları da daha rahat nefes almaya başlar. Zihinlerdeki Apo egemenliğinin kırılması ise barışçı yolların önünü tıkayan engellerin ortadan kalkmasına yol açar. Bölgedeki FB’li sayısının artması, Apo bağımlılığını kıracağı için önemlidir.

  Fatih Altaylı: Kompleksli kafalar bir süredir Apo ile Galatasaray arasında bağlantı kurmaya çalışıyorlar. Bu hastalıklı bir ruh halinin ifadesidir. Fenerbahçe İngilizlerle maç yapıp eğlenirken, Galatasaraylılar cephelerde şehit oluyordu. O şehitlerin listesi GS’nin kapısında asılıdır. Cengiz Çandar’ın esprisini çirkin buluyorum.

  Emre Aköz: Cengiz Çandar’a prensipte katılırım. Kürt milliyetçiliğindeki G.Saray-perestliğin çözülmesi hayırlı olacaktır. Ancak aniden tersine dönüşme travma yaratabilir. Çözüm: F.Bahçe’den önce BJK taraftarı Kürtlerin artması, geçiş sürecinin sancılarını dindirecektir. Mesela Kazım Kanat, Leyla Zana’ya ’Gerçek Kartal nasıl olunur’ dersi verebilir. ’Diyarbakır Çarşı Grubu’nun tribün yaratıcılığı konusunda İstanbul’dan geri kalmayacağına eminim. Yani biji BJK.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı