Gündem Haberleri

  2002 serveti 1 milyon USD

  Saygı ÖZTÜRK
  03.02.2006 - 00:49 | Son Güncelleme:

  Mal varlığıyla ilgili tartışmalar devam ederken, AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na verdiği 3 Haziran 2002 tarihli "mal varlığına" açıklık getiren savunmasına Hürriyet ulaştı.

  Erdoğan, "Bana televizyonda mal varlığımı sordular. 1 milyon dolar olup olmadığını sordular. Ben de ’eder’ dedim. Bu ifadeyi kullanırken esas itibariyle şirketlerdeki hisselerimin piyasa değerini göz önünde bulundurdum" dedi. Erdoğan, Büyükşehir Belediye Başkanlığı döneminde ve görevden ayrıldıktan sonra verdiği mal beyannamesine ek olarak, AKP Genel Başkanlığı’na getirilince 2001 yılında mal bildiriminde bulundu. Son iki bildirim arasında yaklaşık 256 milyar liralık fark olduğu bilirkişi raporunda belirtilince, Erdoğan hakkında dava açıldı. Erdoğan savunmasında şunları söyledi:

  DOĞALDIR

  "Israrla başka mal varlığım olduğu, bazı medya araçlarında iddia ediliyor. Televizyon programındaki ısrarlı ve belki biraz da kasıtlı sorularla ’1 milyon dolar kadar mı?’ denmesi üzerine ’eder’ dedim. Bu ifadeyi kullanırken esas itibariyle şirketlerdeki hisselerimin piyasa değerlerini göz önünde bulundurdum. Buna göre, ortağı olduğum şirketlerin piyasa değerleri toplamının bana isabet eden bölümü 1 milyon dolara yakındır. Hisse senetleri borsada işlem gören faal şirketlerin hisse senetlerini değerinin kayıtlı değerinin çok üzerinde gerçekleştiği bilinen bir gerçektir. Bu fark 20-30 katına kadar çıkabilmektedir. Bu husus göz önünde bulundurulduğunda bugün itibariyle kayıtlı değeri 200 milyar lirayı aşan hisse senetlerimin piyasa fiyatının 1 milyon dolara yakın olması son derece doğaldır."
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı