2000'de yatırım önceliği Doğu'ya

Hürriyet Haber
08 Temmuz 1999 - 00:00Son Güncelleme : 08 Temmuz 1999 - 00:01

2000 yılı yatırım tahsisleri belli oldu. Başbakan Bülent Ecevit imzasıyla yayımlanan yatırım genelgesine göre, 2000 yılı yatırım tahsislerinde öncelik, GAP başta olmak üzere eğitim, sağlık, enerji, sulama, içmesuyu, kanalizasyon gibi yatırımlara verilecek.

2000 Yılı Yatırım Programı Hazırlama Esasları Hakkındaki Başbakanlık Genelgesi Resmi Gazete'nin dünkü sayısında yayımlandı. Genelgeye göre, kamu yatırımları bölgesel gelişmişlik farklarını azaltmak amacıyla, Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi ve Kalkınmada Öncelikli Yörelerde yapılacak yatırımların yanı sıra, ekonomik ve sosyal altyapıya dönük olacak.

2000 yılı yatırım tahsislerinde, GAP başta olmak üzere eğitim, sağlık, enerji, sulama, içmesuyu, kanalizasyon ve arıtma sitemleri, turizm altyapısı, ulaştırma alt sektörleri arasında dengeyi sağlayıcı yatırımlar ile organize sanayi bölgeleri ve küçük sanayi sitesi yatırımlarına öncelik verilecek. Kamu kuruluşları, güvenlik ve zaruri haller dışında yeni proje teklif edilmemesine önem verecek, yatırım programında yer alan proje ve alt projelerden yapılabilirlikleri veya öncelikleri açısından programdan çıkartılması gerekenleri belirleyerek DPT'ye bildirecek.

Bütün yatırımcı kamu kuruluşlar, 2000 yılı programıyla ilgili tekliflerini, hukuki ve kurumsal düzenlemelerle ilgili tedbir önerilerini 2000 Yılı Yatırım Programı Hazırlama Esasları çerçevesinde tamamlayarak 15 Temmuz 1999 tarihine kadar DPT'ye gönderecek.Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı