Dünya Haberleri

  2000...mi acaba?

  Hürriyet Haber
  30.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  2000 havai fişeklerle başladı ama, mutluluk uzun sürmedi. Büyük umutlarla beklenen yeni yıl, savaşları, doğal afetleri beraberinde getirdi. Ortadoğu'da barış umudu kana bulandı. Barış yerine çatışma, umut yerine kaos hüküm sürdü.

  ABD bile bu karmaşadan nasibini aldı. Haftalarca yeni başkan seçilemedi. Neyse ki, ABD, giderayak kendine bir başkan buldu da dünya rahat bir soluk aldı. Bugün dünya olaylarından bir test hazırladık. Siz 2000'i ne kadar hatırlıyorsunuz?

  1- Yılın en çok konuşulan çocuğu desek. Hadi biraz ipucu. ABD'e açıklarında bir şambrelin içinde bulunan Kübalı çocuk. Daha sonra Küba ile ABD arasında krize yol açan ve FBI'ın düzenlediği baskınla, Florida'daki yakınlarından alınıp Küba'da yaşayan babasına teslim edilen bu çocuğun adı neydi?

  a) Speedy Gonzalez

  b) Elian Gonzales

  c) Felipe Martines

  2- Ya yılın bilgisayar virüsü... Virüs, Filipinler'den çıktı, çoğalarak tüm dünyaya yayıldı. Bilgisayarlar çöktü, milyonlarca dolarlık hasar meydana geldi. Tüm ‘açmayın’ uyarılarına rağmen milyonlarca insan bu bilgisayar virüsünün cazibesine dayanamadı. Kullanıcıların karşı koyamadığı bilgisayar virüsü hangi mesajla geliyordu?

  a) Zengin oldunuz

  b) Hayatınız aşkını buldunuz

  c) Seni seviyorum

  3- Yılın en feci deniz kazası Rus donanmasında yaşandı. Nükleer denizaltı Kursk, 118 denizciye mezar oldu. Denizaltının burnundaki torpidoların kayıp infilak etmesi dolayısıyla battığı söylendi. Ruslar ise yabancı bir denizaltıyla çarpışma sonucu denizaltının batmış olabileceğini ima ettiler. 12 Ağustos'tan beri su yüzüne çıkarılmayı bekleyen Kursk, hangi denizde battı?

  a)Karadeniz

  b)Kuzey Buz Denizi

  c)Barents Denizi

  4- İnternet kitap yayımcılığına da el attı. Kitabın kağıt ve mürekkep kokusunun yerini bilgisayar ekranı ve dijital harfler aldı. Ünlü yazarlardan biri bir ilke imza atarak yeni kitabını bölüm bölüm internette yayınlamaya başladı. Bu ünlü yazar kimdi? Yazarımız korku romanlarının bir numaralı ismi desek, cevabı bulmak zor olmaz herhalde...

  a) Stephen King

  b) Larry King

  c) John le Carre

  5- Bu yıl büyük bir efsanenin çöküşüne de tanık olundu. Bir uçak geçen temmuz ayında New York seferini yapmak üzere Charles De Gaulle Havaalanı'ndan kalktıktan bir süre sonra alevler içinde Paris yakınlarında bir otelin üzerine çakıldı. Uçaktaki 109 kişiyle yerde dört kişi öldü. Sadece Air France ve British Airways'in kullandığı bu sesten hızlı uçağın adı neydi?

  a) TU-144

  b) Airbus

  c) Concorde

  6- Kavgacılığıyla ünlü bir Prens çok ayıp bir iş yaptı. Hannover'deki Expo 2000 Fuarı'nda Türk pavyonuna işeyen prens, aynı zamanda Monaco Prensesi Caroline'in de kocasıydı. Gazetelere manşet olup diplomatik krize de yol açan ve Bild gazetesi tarafından ‘Prens Pipi’ unvanı verilen bu soylu şahsiyetin adı neydi?

  a) Prens Albert

  b) Prens Rainer

  c) Prens August

  7- Çizgi dünyası geçen şubat ayında çok önemli bir üyesini kaybetti. Peanuts (Fıstıklar) karakterlerinden Charlie Brown, Snoopy ve Lucy ve Linus'un yaratıcısı olan ünlü çizer 77 yaşında kanserden öldü. ABD Başkanı Bill Clinton'ın da hayran olduğu, milyonlarca kişinin okuduğu Peanuts dizisinin babası kimdi?

  a) Charles Schulz

  b) Jim Davis

  c) Dave Berger

  8- Güneş sistemindeki gezegenlerden birinin ayında okyanus bulundu. İnsanoğlu Mars'ta hayat izleri ararken, diğer gezegenin ayında canlı yaşam ihtimali belirdi. Bu gezegenin sırlarını araştıran Galileo uzay aracı, gezgenin dünyaya yaklaştığı geçen ocak ayında manyetik alan cihazlarıyla uyduyu taradı ve yansıyan sinyallerden okyanusun varlığı tespit edildi. Uydularında su izine rastlanan bu gezegenin adı neydi?

  a) Satürn

  b) Jüpiter

  c) Pluton

  9- Bu yıl İtalya'ya uluslararası platformda en büyük sevinci yaşatan sporculardan biri de bir Almandı. Formula 1'de Ferrari'yi markalar klasmanında şampiyon yapan, kendisi de bireysel olarak şampiyon olan Almanlar’ı olduğu kadar İtalyanlar’ı da sevince boğan 31 yaşındaki bu Alman pilot kimdi?

  a) Toni Schumacher

  b) Michael Schumacher

  c) Ralf Schumacher

  10- 1900 yılında doğan ve Üzerinde Güneş Batmayan İmparatorluğun bir üyesi olarak 20'inci yüzyıla tanıklık eden ünlü bir kişi geçen 4 Ağustos'ta 100. yaşgününü kutladı. İçki ve sigaraya düşkünlüğüyle tanınan, at yarışlarını da asla kaçırmayan bu tonton ihtiyar kimdi?

  a) Japon İmparatoru Hirohito

  b) Ünlü aşk romanları yazarı Barbara Cartland

  c) İngiltere Ana Kraliçesi Elizabeth

  11- Eski Başbakan Helmut Kohl'un bağış skandalıyla sarsılan Almanya'da bir spor adamı da skandal yarattı. Bayer Leverkusen takımının teknik direktörlüğünü yapan ve 2001 yılında Alman milli futbol takımının başına geçmesi planlanırken, saç teline yapılan DNA testi sonunda kokain kullandığı anlaşılan bu futbol adamı kimdi?

  a) Jupp Derwall

  b) Christoph Daum

  c) Karlheinz Feldkamp

  12- Almanya geçen yıl boyunca RTL'de yayınlanan bir şov programına kilitlendi. Yarışmacıların günlerini bir konteynırın içinde geçirdiği, Türk kızı Ebru'nun da katılıp 102 gün sonra elendiği bu programın adı nedir?

  a) Big Brother

  b) RTL Peepshow

  c) Love in a Container

  13- Yugoslavya'yı tam 13 yıl demir yumrukla idare eden Bosna Kasabı lakaplı lider geçen eylül ayında yenik çıktığı seçimleri geçersiz kılmaya kalkışınca, halk ayaklanmasıyla devrildi. Seçimlerden sonra, Anayasa Mahkemesi bazı seçim sonuçlarını iptal etti. Bunun üzerine sokağa dökülen yüzbinlerce muhalif, Meclis'i bastı, Meclis ve TV binalarını ateşe verdi. Olayların ciddi boyuutlar kazanması ve güvenlik güçlerinin de ayaklanmacılara destek vermesi üzerine kayıplara karışıp sonra ortaya çıkan bu lider kimdi?

  a) Slobodan Miloseviç

  b) Radovan Karadziç

  c) Goran Bregoviç

  14- ABD, geçmişte savaştığı ülkelerden birine, başkan düzeyinde çok önemli bir ziyaret gerçekleştirdi. Savaş bittikten sonra bu ülkeye giden ilk ABD Başkanı olan Bill Clinton, geçmişte akan kanlardan ötürü çok üzgün olduğunu söyledi. Ziyaret sırasında bilim, teknoloji ve çevre alanında anlaşmalar imzalandı. Bill Clinton geçen kasım ayındaki bu ziyareti hangi ülkeye yaptı?

  a) Güney Kore

  b) Kuzey Kore

  c) Vietnam

  15- Hıristiyanların geçmişte işlediği günahlardan ötürü Yahudiler'den, muhaliflerden, kadınlardan, doğmamış çocuklardan ve Amerikan yerlilerden özür dilendi. Geçen mart ayında, Katolik Kilisesi'nin 2000'inci yıldönümü nedeniyle düzenlenen ayinde, engizisyon mahkemelerinde ve Haçlı Seferleri'nde din adına yapılan işkenceler ve işlenen cinayetler nedeniyle özür dileyen ruhani lider kimdi?

  a) Susan Brown

  b) Papa 2.Jean Paul

  c) Kardinal Richelieu

  Cevaplar

  1- b) Elian

  2- c) I love you

  3- c) Barents Denizi

  4- a) Stephen King

  5- c) Concorde

  6- c) Prens August

  7- a) Charles Schulz

  8- b) Jüpiter

  9- b) Michael Schumacher

  10-c)Ana Kraliçe

  11-b) C. Daum

  12-a) Big Brother

  13-a) S.Miloseviç

  14-c) Vietnam

  15-b) Papa Jean Paul

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı