« Hürriyet.com.tr
MENÜ

2000 Londra-Sidney Maratonu Türkiye ralli sınavında

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

Türkiye, yeni yılın ilk günlerinde zor bir ralli sınavından geçecek ve başarılı olursa, dünyanın en büyük ralli organizasyonu olan Londra-Sidney Maratonu'nun en önemli etapları Türkiye'de yapılacak. Organizasyon komitesi, yılbaşının hemen ertesinde Türkiye'ye düzenleyeceği ziyaretle, yarışların burada yapılıp yapılmayacağına karar verecek.

2 Haziran 2000 yılında Londra'dan start alacak ve 1 ay sonra Avustralya'nın başkenti Sidney'de bitecek olan maraton, 1 ay boyunca 98 televizyon kanalından yayınlanacağı düşünülecek olursa, Türkiye'nin tanıtımı için büyük bir fırsat anlamına geliyor.

DESTEK BEKLİYOR

Son zamanlarda tüm mesaisini bu işe ayıran ünlü rallici İskender Aruoba, bir yandan organizasyon komitesini karşılamaya hazırlanırken öte yandan da Turizm Bakanlığı ve Türk Tanıtma Fonu'ndan destek arıyor.

Türkiye'nin önünde iki parkur alternatifi var. 1. parkura göre, yarış otomobilleri Yunanistan'dan Türkiye'ye giriş yapacak, E-5 üzerinden İran'a geçecek. 2100 kilometreden ibaret olan bu parkur, dört günde tamamlanacak. Türkiye bir çeşit transit ülke görevi görecek. 2. parkur ise, 3500 kilometreyi ve sekiz günü kapsayacak. Aruoba, tüm gayretlerinin organizasyon komitesini ikinci parkura ikna etmek olduğunu söylüyor.

BULUNMAZ FIRSAT

‘‘İkinci parkura göre, Yunanistan'dan gelen araçlar, önce güney sahillerine inecek. Oradan Karadeniz sahiline çıkacak ve bir yay çizerek Ankara'ya gelecek. İran'a hiç gitmeden, Ankara'dan uçaklarla ayrılacak. Bu sayede Türkiye'deki muhteşem ralli etaplarını tüm dünyaya gösterme şansımız olacak.’’ 1976 yılında bu yarışa katılarak Türkiye'ye milli takımlar kupasını kazandıran İskender Aruoba, ikinci parkurun Türkiye'nin tanıtımı için bulunmaz bir fırsat olduğunu söylüyor.


Bunları da Beğenebilirsiniz