Gündem Haberleri

GÜNDEM

  2000’de mesih gelecek mi

  Hürriyet Haber
  04 Ocak 1999 - 00:00Son Güncelleme : 04 Ocak 1999 - 00:01

  31 Aralık 1999 gecesinin bitiminde insanlığı neler bekliyor?.. Mesih yeryüzüne inecek mi?.. Bilgisayarlarda yaşanması beklenen kaos ne olacak?.. Boston Üniversitesi bünyesinde kurulan 2000 Araştırmaları Merkezi, bu tür sorulara ve bin yılın sonunda yaşanması muhtemel dini, kültürel ve teknik olaylara cevap arıyor.

  The Boston Globe Gazetesi'ne konuyla ilgili açıklamalar yapan 2000 Araştırmaları Merkezi'nin kurucusu Richard Landes, ‘‘Önümüzdeki yıllarda bin yılın dönüm noktasında neler olduğuyla ilgili bir başvuru merkezi olmayı hedefliyoruz. İsteyen bilgisayarımıza ve dosyalarımıza girip istediği bilgiye ulaşabilecek’’ dedi.

  Boston Üniversitesi'nde ortaçağ tarihi profesörü olan Richard Landes, yılbaşı gecesini Kudüs'e giderek Mesih'in gelmesini bekleyen bir grup aşırı dinci Yahudiyle birlikte geçirdi. Landes, 31 Aralık 1999 gecesi de Mesih'i beklemek için Kudüs'e akın etmesi beklenen hacılarla birlikte olmayı planlıyor. Hıristiyan ve Musevi âlemi, 21'inci yüzyılın gelişine büyük önem veriyorlar, ancak bin yılın dönümünde tam olarak nelerin olacağı konusunda görüş ayrılığı var.

  Merkez, dini araştırmaların yanı sıra 2000 yılıyla ilgili sosyolojik beklentileri de inceliyor. Örneğin Endonezya'da bin yılın dönümünde dünyaya kötülük yapabilecekleri endişesiyle cadı avı başlatan bir grup, merkezin inceleme alanı içinde yer alıyor. Amerika'nın batısında yaşayan bir gruba göre ise 1 Ocak 2000 tarihinde yaşanması beklenen bilgisayar kaosu, kıyamet alameti. Bu insanlara göre Tanrı, çevreyi kirletip yok eden insanoğlunu böyle cezalandıracak. 2000 Araştırmaları Merkezi, bilgisayar kaosuyla ilgili araştırmalara da büyük önem veriyor. Bilindiği gibi 1900'lü yıllara göre takvimi ayarlanmış bilgisayarlar, gerekli düzeltmeler yapılmazsa 2000 yılını algılayamayacak ve bu nedenle büyük bir kaos yaşanacak.

  Richard Landes, kişilerin dini beklentilerinin gerçekleşmemesi durumunda hayal kırıklığı içinde şiddete başvurulabileceğine dikkat çekerek din adamlarına tansiyonu düşürme konusunda görev düştüğünü belirtiyor. Landes ve ekibinin çalışmaları, iki yıl daha sürecek. Çünkü dünya teknik olarak 1 Ocak 2001 tarihinde yeni bin yıla girecek ve merkez 2002 yılında araştırma sonuçlarını bir konferansta açıklayacak.  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı