2000 bütçesi beklenenden daha iyi

Hürriyet Haber
14.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme: 14.12.2000 - 00:01

Kasım sonu itibariyle geçen 11 aylık dönemdeki bütçenin beklenenden daha iyi sonuçlar verdiği açıklandı. Buna göre 14 katrilyon lirada tutulması hedeflenen bütçe açığı 10.9 katrilyonda kaldı. 2001 bütçesinde 7 katrilyon liraya ulaşması hedeflenen faiz dışı fazla ise daha Kasım ayında 9 katrilyonu buldu.

Bu yılın Ocak-Kasım dönemini kapsayan 11 ayında, bütçe açığı yüzde 26.8 artarak 10 katrilyon 996 trilyon olurken, faiz dışı bütçe fazlası ise yüzde 85.4 artışla 8 katrilyon 954 trilyon lira olarak gerçekleşti.

Maliye Bakanı Sümer Oral, yaptığı yazılı açıklama, yılın 11 ayına ilişkin bütçe sonuçlarına ilişkin bilgi verdi.

Bakan Oral, rakamlar ışığında ''yılsonu itibariyle bütçe açığının öngörülen hedefin altında, faiz dışı fazlanın ise öngörülen hedefin üzerinde'' gerçekleşmesinin beklendiğini bildirdi.

Konsolide bütçe gelir-gideri

Oral'ın açıklamasına göre, konsolide bütçe gelirleri bu yılın Ocak-Kasım döneminde yüzde 86.6 artarak 31 katrilyon 432 trilyon liraya yükselirken, giderler yüzde 66.3 artışla 42 trilyon 428 trilyon lira oldu.

Aynı dönemde vergi gelirleri yüzde 88.2 artışla, 24 katrilyon 649 trilyon lirayı buldu.

Bütçede 11 ayda faiz hariç giderler yüzde 52.3 artarak 22 katrilyon 478 trilyon lira olarak belirlenirken, bütçe kapsamındaki faiz ödemeleri 19 katrilyon 950 trilyon lira olarak hesaplandı.

Öngörülenler, gerçekleşenler

Maliye Bakanı Sümer Oral, açıklamasında Kasım sonu itibariyle bütçe rakamlarını değerlendirirken, yıl sonu itibariyle 7 katrilyon lira olarak öngörülen faiz dışı fazlanın Kasım sonu itibariyle 9 katrilyon lira olarak gerçekleştiğini, 14 katrilyon lira olarak öngörülen bütçe açığının ise 11 katrilyon lira olduğunu vurguladı. Oral, şöyle dedi:

''Bu verilere göre yıl sonu itibariyle bütçe açığının öngörülen hedefin altında, faiz dışı fazlanın öngörülen hedefin üzerinde gerçekleşmesi beklenmektedir.

Faiz dışı fazlanın öngörülenin üzerinde seyretmiş olması, yıllardır bütçeleri tıkayan faizlerin bütçe üzerindeki yükünün azaldığını göstermektedir. Bu, sağlıklı bir maliye politikasına doğru gidişte çok ciddi bir aşamadır.''

Bütçenin eriten bir yapıya kavuşturulması

Maliye politikasının en önemli hedefinin de, faiz dışı fazla olduğunu vurgulayan Bakan Oral, böylece bütçelerin ''faiz üreten değil, eriten bir yapıya'' kavuşmakta olduğunu ve toplanan vergilerin büyük bölümünün faize gitmesinin de önüne geçildiğini bildirdi.

Elde edilen sonuçların, üç yıllık ekonomik programın birinci diliminin mali performansı bakımından son derece önemli ve ekonomik beklentileri olumlu yönde etkilediğini de belirten Oral, uygulamanın bundan böyle, program hedeflerine uygun bir biçimde tavizsiz ve kararlılıkla sürdürüleceğini kaydetti.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı