TOKAT HABERLERİ

200 yıllık "ferfene" geleneğini yaşatıyorlar

AA / Erol Yıldız
27.01.2015 - 11:57Son Güncelleme :

- Tokat'ın Erbaa ilçesinde, kış mevsiminde "ferfene" isimli yemekli sohbet toplantılarında bir araya geren köylüler, 200 yıllık geleneği sürdürüyor - Ayda iki kez gerçekleştirilen, köyün sorunlarının da konuşulduğu toplantılarda geleneksel olarak koyun etinden yapılan yemekler yeniliyor

AA / Erol Yıldız

TOKAT (AA) - EROL YILDIZ - Tokat'ın Erbaa ilçesinde köylülerin birbirleriyle kaynaşmalarına vesile olan 200 yıllık "ferfene" geleneği yaşatılıyor.

Geçmişte Anadolu'nun birçok yerinde farklı isimlerle çeşitli uygulamaları görülen "ferfene" geleneği Tokat'ın köylerinde canlılığını koruyor.

Köylülerin soğuk kış gecelerinde bir araya gelerek, sohbet ettikleri, köyün sorunlarını konuştukları ve ihtiyaç sahibi komşularına yardım topladıkları sosyal dayanışmanın önemli bir parçası olan "ferfene", kendine has yemek kültürüyle de dikkati çekiyor.

Pazarlıkla satın alınarak gündüzden kesilen küçük baş hayvanın etinden yapılan kavurma "ferfene"de ikram edilirken, masraflar da katılımcılar arasında paylaşılıyor.

- Sakatatlar açık artırmayla satılıyor

Gelenek olduğu üzere "ferfene" için kesilen küçükbaş hayvanın sakatatları da kahvehanede yapılan açık artırmayla satılıyor.

Tarım faaliyetlerinin sona erdiği soğuk kış gecelerinde köylüleri bir araya getirerek, kaynaşmalarını ve toplumsal bütünlüğü sağlayan ferfene, büyük evler, kahvehane veya köy konaklarında düzenleniyor.

Üzümlü köyü eski muhtarı Musa Karadayı (44) AA muhabirine yaptığı açıklamada, büyüklerinden gördükleri bu geleneği yaşattıklarını söyledi.

- Birlik beraberliği sağlıyor

Yörede geçmişi 200 yıl öncesine kadar dayanan ferfeneye zaman zaman köy dışından misafirleri de davet ettiklerini anlatan Karadayı, "Bu gelenek muhabbeti, sevgiyi ve dostluğu geliştiriyor. Köyde birlik, beraberliği sağlıyor. İş yoğunluğunun azaldığı kış aylarında boş zamanları ferfene ile değerlendiririz" diye konuştu.

Bu geleneğin Erbaa'da birkaç köyde daha yapıldığını anlatan Karadayı, "Biz büyüklerimizden görerek bu geleneği yaşattık, devam etmesi için çocuklarımızı da ferfeneye getiriyoruz, onlar da bizlerden görerek, inşallah bu geleneği yaşatmaya devam eder" dedi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Tokat haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Tokat ilinden 200 yıllık "ferfene" geleneğini yaşatıyorlar hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 27 Ocak 2015 tarihinde saat 11 57’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça 200 yıllık "ferfene" geleneğini yaşatıyorlar haberi güncellenecektir.

TOKAT NAMAZ VAKİTLERİ
20 Kasım 2017, Pazartesi
 • İmsak
  05:34
 • Guneş
  07:18
 • Öğle
  12:31
 • İkindi
  15:04
 • Akşam
  17:21
 • Yatsı
  18:54
Diğer iller için Namaz Vakitleri »
TOKAT NÖBETÇİ ECZANELER
Sorunapp.com'un katkılarıyla
 • Sevilay Ecz. Eczanesi

  Tokat
 • Açıkkapı Ecz. Eczanesi

  Tokat
Sayfa Başı