200 milyonluk miras davası

Hürriyet Haber
05.11.2009 - 12:17 | Son Güncelleme:

İş adamı Bahattin Tatış'ın iki oğlu, geçtiğimiz yıl ölen iş adamının 200 milyon liralık mirası nedeniyle mahkemelik oldu.

Yavuz Tatış, avukatı Özcan Türkoğlu aracılığıyla, “vasiyetin iptali”, “tenkis”, “tereke” ve “tereke temsilcisi atanması” yönünde 4 ayrı dava açtı.

Tatış, mahkemelere sunduğu dilekçelerde, babasının vasiyetinde miras olarak kendisine verilen payın kasıtlı olarak küçültüldüğünü, nakit ve gayri menkullerin ise miras dışında tutularak, mirasa katılmadığını öne sürdü. Babasının ölmeden 2 yıl önce hazırladığı vasiyetnamenin 3 sayfalık olduğunun belirtilmesine rağmen, aslında 5 sayfalık olduğunu öne süren Yavuz Tatış, normal hukuk kuralları içinde ölen babanın iki oğlu olarak mirası yarı yarıya paylaşmaları gerekirken, yeğenlerinin ve oğlunun da mirasa dahil edilerek, kendi miras hakkının küçültülüp, şirketlerde hakim ortaklık yaratılmaya çalıştığını iddia etti.

Tatış, kardeşi Oğuz Tatış ile defalarca bu durumla ilgili olarak görüştüğünü, konuyu sulh yoluyla halletmek istediğini söylemesine karşın kardeşinin buna yanaşmadığı için dava açmak zorunda kaldığını bildirdi. Kardeşi Oğuz Tatış'ı bütün mirasın tek sahibi gibi hareket etmekle suçlayan Yavuz Tatış, dilekçesinde şu iddialara yer verdi:

“Babam Bahattin Tatış, Türkiye'nin ve İzmir'in sayılı zenginlerinden biridir. Her zaman ihtiyatlı davranan bir kişiydi. Bankada mutlak suretle bir iki milyon lira nakit para tutardı. Ancak öldüğünde sadece 400 avro gibi komik bir nakdin bulunması dahi bu vasiyetnameyi şaibeli hale getirdi. Banka hesap hareketleri incelendiğinde ölümünden kısa süre önce babamın bankadaki milyonlarının hangi şirkete aktarıldığı görülecektir.”

Vasiyetnamenin yasalara uygun şekilde hazırlanmadığını savunan Tatış, vasiyetnamenin iptalini isterken, babasının notere gitmediğini, 87 yaşında vasiyetname düzenleme ehliyetine sahip olmadığını, vasiyetnameyi imzalayanın noter başkatibi olduğunu, noterin izinli ya da raporlu olmadığı halde, başkatibin imzalamasının yasal olarak geçersiz evrak yarattığını belirtti.

Kardeşi Oğuz Tatış'ın, vasiyetnameye bağlı miras üzerinde iyi niyetli davranmadığını öne süren Yavuz Tatış, mahkemeden, kardeşi, yeğenleri ve oğluna dağıtımı yapılan şirket hisseleri ve gayrimenkullere tedbir konulmasını talep etti.

KARDEŞ TATIŞ, DAVANIN REDDİNİ TALEP ETTİ

Açılan davalara karşı mahkemelere avukatları aracılığıyla dilekçe veren Oğuz Tatış ile oğulları Yiğit ve Kağan Tatış, davadaki iddiaların asılsız olduğunu belirterek, açılan davaların reddini talep ettiler.

Mirasın iptali davasını kabul eden 10 Asliye Hukuk Mahkemesi, dava bitene kadar üçüncü şahıslara satışı yapılmaması için tapuda kaydı bulunan gayrimenkullere ve ticari sicilde kayıtlı olan Türk Koleji'de dahil bütün şirketlere tedbir konulmasına karar verdi.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı