200 ihracatçı firmaya inceleme

A.A.
21.10.2007 - 12:22 | Son Güncelleme:

Maliye Bakanlığı, ihracattaki katma değer vergisi (KDV) iadelerindeki yüksek artış üzerine, ihracatçı firmalar nezdinde inceleme başlattı.

İhracatçıya ödenen KDV iadelerindeki artışın, ihracat artışının 12-13 puan üzerine çıkması, Maliye Bakanlığını harekete geçirdi.

 İlgili birimler, KDV iadeleri için geniş çaplı bir tarama yaptı. Bu taramada, bu yıl, geçen yıla göre çok
yüksek iade alan firmalara bakıldı. Bu firmaların yurt içi satışları ile ihracat rakamları irdelendi. Diğer risk analizlerinin de yapılmasının ardından, ilk aşamada KDV iadesi incelemesine tabi tutulacak 200 firma belirlendi.

DENETİM BİRİMLERİ İŞBAŞINDA

Söz konusu firmalar, merkezi denetim birimleri Teftiş Kurulu, Hesap Uzmanları Kurulu ve Gelirler Kontrolörleri arasında paylaştırıldı. 80'er firma hesap uzmanları ve gelirler kontrolörlerince, 40 firma ise maliye müfettişlerince incelemeye alınırken, Bakanlık, bu işlemin önümüzdeki 1 ay içinde tamamlanması talimatını verdi.

Denetim birimleri yetkilileri, 200 firma için ilk aşamada ön inceleme yapıldığını ve KDV iadelerinde sıkıntılı bir durum olup olmadığına bakıldığını bildirdi. Yetkililer, ön inceleme sonuçlarını bir rapor halinde, ilgili yerlere ileteceklerini, incelemeler sırasında iadelerde sapma tespit edilen firmaların daha sonra kapsamlı denetime tabi tutulacağını ifade ettiler.

Maliye Bakanlığından bir yetkili de, ihracatta yüzde 24-25 dolayında bir artış olmasına karşın, KDV iadelerinde yüzde 37'lik bir artış meydana geldiğini belirterek, şunalrı söyledi:
“İadelerdeki artış, ihracat artışının oldukça üstünde. Bu fark nereden kaynaklanıyor, işte bunun için bir araştırma yapılıyor. Bu amaçla öncelikle iadeler konusunda bir risk analizi yapıldı. Büyük oranda artışı bulunan şirketler başta olmak üzere, firmalar belirlendi.

Denetim birimleri, şimdi bu firmaları inceliyor. İncelemeler sonrasında ortaya çıkan durum Bakanlığımız tarafından değerlendirilecek. Bu değerlendirmenin ardından gerekirse daha kapsamlı bir incelemeye de başvurulabilecek.”

BÜTÇE DE YETMEDİ

Bu arada Maliye Bakanlığı verilerine göre, vergi iadelerinde bu yıl bütçe hedefleri de oldukça aşıldı.

2007 bütçesinde, çok büyük bölümünü ihracatçıya ödenen KDV iadelerinin oluşturduğu vergi iadeleri için 15 milyar 889 milyon YTL öngörüldü. Ancak, iadelerdeki büyük artış sonrasında bu rakamın yılın bitiminde 19 milyar 228 milyon YTL'yi bulacağı anlaşıldı.

Maliye Bakanlığı 2008 yılında da 16 milyar 594 milyon YTL vergi iadesi yapılmasını planladı.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı