Gündem Haberleri

GÜNDEM

  200 ameliyat yapan profesörün ölüm orucu

  Hürriyet Haber
  20 Mart 1999 - 00:00Son Güncelleme : 20 Mart 1999 - 00:01

  İnönü Üniversitesi Turgut Özal Araştırma Hastanesi'nde, hakkında soruşturma açılarak görev yeri değiştirilen Prof. Dr. Alparslan Kulalı, geçen çarşamba akşamından bu yana odasında açlık grevinde bulunuyor. Eylemini dün ölüm orucuna çevirdiğini söyleyen ve 200'ün üzerinde ameliyat yapan Prof.Dr. Kulalı, ‘‘Onurumla hiç kimse oynayamaz’’ dedi.

  Görevini kötüye kullanmaktan hakkında soruşturma açılan ve geçen çarşamba günü İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroşirürji Anabilim Dalı Başkanlığı'ndan alınan Prof. Dr. Alpaslan Kulalı, anatomi bölümüne öğretim üyesi olarak atandı. Bu duruma tepki gösteren Prof. Kulalı, aynı gün akşam saatlerinde odasında açlık grevine başladı. Bu eylemden sonra basın mensuplarının hastaneye girmelerine izin verilmedi. Dün Hürriyet Haber Ajansı muhabirinin telefonla sorularını yanıtladı. Prof. Kulalı, şunları söyledi: ‘‘Eskişehir Tıp Fakültesi'nde görevli iken 6 ay önce İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Fatih Hilmioğlu, beni arayarak Malatya'ya gelmemi istedi. Ben de kabul ettim ve geldim. 6 ay boyunca çok başarılı bir çalışma yaptım. 200'ün üzerinde ameliyat yaptım. Son dönemde Fatih Hilmioğlu, rektörlük hesapları yaptığından ve benim kendisine oy vermeyeceğimi anladığından, bana baskı yapmaya başladı. İmzasız bir mektupla beni görevimden alarak anatomi bölümüne verdi. Benim onurum ve şerefimle oynadı. Ben asla bu işin peşini bırakmayacağım. Onurumu kurtarmak için bu ölüm orucunu sonuna kadar götüreceğim.’’

  İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Fatih Hilmioğlu ise basın mensuplarının telefonlarına çıkmadı.  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı