Ege Haberleri

  20 yıllık hayal gerçek oluyor

  Hürriyet Haber
  25.05.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Umurlu ve İzmir’de gıda tesisleri bulunan Zer Group’un Dalama’da kurduğu salça fabrikası üretime hazır. Bu tesisi 20 yıl önce hayal ettiğini söyleyen Gürkan Renklidağ, “Herşey bilgisayarlı” dedi.

  AYDIN’ın tarımsal ürünlerini dünyaya taşıyan işadamı Gürkan Renklidağ, Umurlu Organize Sanayi Bölgesi’nde kurduğu gıda işletmelerinin yanında İzmir’de de üretimini sürdürürken, Zer Group bünyesinde Dalama’da salça fabrikası kuruyor. En ileri teknolojiyle İtalya’da üretilen makinaların hazır olduğu ve önümüzdeki ay üretime başlaması planlanan tesisle, yöredeki domates üreticilerine yılda 10 milyon TL gelir sağlanması hedefleniyor. Siyah ve yeşil zeytin, zeytinyağı, ayçiçekyağı, elma sirkesi, nar ekşisi, ketçap, mayonez, kuru bakliyat, makarna, pirinç, un, tuz, krem şanti, tavuk bulyon, tahin ve pekmez gibi ürünlere sahip Zer Group bünyesindeki 15 milyon dolara malolacak salça tesisi, Dalama girişinde 54 dönüm arazi üzerine günde 1000 ton domates işleyebilecek.

  Modern tesis

  Aydın’da domates salçası üreten bir tesis kurma düşüncesinin 20 yıllık hayali olduğunu söyleyen Renklidağ, “Son derece modern, bilgisayarla donatılmış bir tesis kuruyoruz. 3 ay önce gece saat 24’te ürettiğimiz salçanın kalitesini 3 ay sonra bile geriye dönüp bilgisayar sisteminden çıkarabileceğiz” dedi.

  ÜRETİCİYE GÜVENCE

  Sanayilik domates ekimini destekleyerek normal ekimin dışında, köylüye ek bir gelir sağlamayı planladıklarını kaydeden Renklidağ, “Tohumunu vereceğiz. Tohum istemeyene fidesini, gübresini vereceğiz, ilaç desteğinde bulunacağız. Desteklerin toplamı, üreteceği ürünün en az yüzde 30’u kadar olacak. Dolayısıyla yöre halkına 10 milyon TL’nin üzerinde ilave bir gelir temin etmiş olacağız” diye konuştu.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı