Gündem Haberleri

GÜNDEM

  20 yıllık dehşet sır

  Hürriyet Haber
  23 Nisan 1998 - 00:00Son Güncelleme : 23 Nisan 1998 - 00:01

  Marlboro'nun üreticisi Philip Morris şirketinin sigarada kanser yapan nitrosamin maddesini 1963 yılında keşfettiği ancak 20 yıl boyunca bu konuda kılını kıpırdatmadığı ortaya çıktı.

  Sigara şirketlerinin ayıbı bir bir ortaya dökülüyor. ABD'nin Saint-Paul kentinde (Minnesota) devam eden bir davada inanılmaz bir gerçek ortaya çıktı. Buna göre Marlboro sigaralarını üreten Amerikan Philip Morris şirketi, sigara dumanında kansere sebep olan nitrosamin maddesini 1963’te keşfetti. Ancak bunu tam 20 yıl boyunca gizli tutarak insanların kanser olmasına göz yumdu.

  Araştırmacının korkunç itirafı

  Şirketin araştırmacılarından E.W. Robb da bu korkunç gerçeği itiraf etti. Robb'un verdiği bilgiye göre, Philip Morris firması bu madde üzerinde araştırma yapılması için ancak 1983’te harekete geçti. Firma bu tarihte kanserojen maddeyi azaltmak için laboratuvar çalışmalarına başladı.

  Savcıya kaçamak cevaplar

  Philip Morris'in eski başkan yardımcısı A.Clifton Lilly Jr., kendisine ‘‘Bu süre içinde kaç insanın akciğer kanserinden öldüğünü biliyor musunuz?’’ sorusunu yönelten savcıya soğukkanlılıkla ‘‘Hayır, bilmiyorum’’ yanıtını vermekle yetindi. Yetkili, savcının ‘‘Peki bu 20 yılda kaç kişi sigaraya başladı, onu biliyor musunuz?’’ sorusuna yanıt vermekten de kaçındı.

  Nikotinsiz sigaraya 74 trilyon

  Zamanın araştırmadan sorumlu Başkan Yardımcısı A.Clifton Lilly Jr. savunmasında, kanserojen maddeyi azaltan filtrelerin 1965'ten itibaren kullanılmaya başlandığını, 30 yılda katranın yüzde 75 azaltıldığını söyledi. 25 miligram olan katranın Marlboro Ultra Light'ta 6 miligrama düşürüldüğünü, Philip Morris'in nikotinsiz sigara imal etmek için 300 milyon dolar (74 trilyon lira) harcadığını söyledi.

  Avrupa'da yılda 500 bin kişi sigaradan ölüyor

  Avrupa'da her yıl yarım milyondan fazla insanın sigaranın yol açtığı hastalıklardan öldüğü bildirildi. Avrupa Solunum Yolları Hastalıkları Derneği Başkanı Prof.Charis Roussos, sigaranın, trafik kazaları, AIDS, intihar olayları ve uyuşturucu kullanımının yol açtığı ölümlerin toplamından daha fazla ölüme neden olduğunu belirttti.

  1 milyar 100 milyon tiryaki var

  Roussos, ‘‘AB ülkelerinde akciğer kanserine yakalanan erkeklerin yüzde 90'ı sigara içmeleri nedeniyle hastalanıyor ve bu yüzden yılda 500 binden fazla insan ölüyor’’ dedi. Yetişme çağındaki her iki kişiden birinin çocuk sayılacak yaşta sigaraya başladığını belirten Roussos, dünyada yaklaşık 1 milyar 100 milyon kişinin sigara içtiğini, bunların yaklaşık 800 milyonunun gelişmekte olan ülkelerde yaşadığını sözlerine ekledi.


  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı