Gündem Haberleri

GÜNDEM

  20 yılda yazılan kitap

  Hasan ÖRNEKOĞLU / DHA
  09.05.2010 - 00:00 | Son Güncelleme: 09.05.2010 - 00:32

  İslam Konferansı Örgütü Genel Sekreteri Prof. Dr. Ekmeleddin İhsanoğlu, yazımını 20 yılda tamamladığı kitabı “Darülfünun - Osmanlı’da Kültürel Modernleşmenin Odağı” adlı çalışmasını düzenlenen imza günüyle okuyucularına tanıttı.

  İslam Tarih Sanat ve Kültür Araştırma Merkezi (IRCICA) tarafından yayımlanan çalışmanın Kanyon Alışveriş Merkezi D&R Mağazası’nda gerçekleştirilen imza ve tanıtım gününe, eski Başbakan Yardımcısı Hüsamettin Özkan, Doğan Holding Onursal Başkanı Aydın Doğan, Doğan Holding Yönetim Kurulu Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ, Doğan Holding Yönetim Kurulu Üyesi ve Hürriyet İcra Kurulu Başkanı Vuslat Doğan Sabancı, Doğan Yayın Holding Yürütme Komitesi Başkanı Mehmet Ali Yalçındağ, Doğan Yayın Holding Yönetim Kurulu Üyesi, Hürriyet Yazarı Ertuğrul Özkök, Hürriyet Yayın Danışmanı Doğan Hızlan, Star Haber Grup Başkanı Uğur Dündar, Altan Öymen ve Taha Akyol ile çok sayıda yönetici ve yazar da katıldı.

  Prof. Dr. İhsanoğlu, 20 yılık bir çalışmanın ürünü olan eserinde, Türk modernleşmesi içinde çok önemli bir yere sahip ilk yüksek öğretim kurumu olan Darülfünun’un 80 yıllık tarihi ile kültür ve bilim alanında modernleşmeyi sağlayan çerçeveyi de sunduğunu ifade etti. Medreseler yeterli gelmediği için Tanzimat’la birlikte devletin yeni bir eğitim hamlesi yaptığını belirten İhsanoğlu, 1846 yılında Avrupa tarzı münevver bürokratlara duyulan ihtiyaç nedeniyle kurulan Daruülfünun ile bir yandan kamu eğitiminin bir yandan da sivil kadroların yetiştirilmesinin hedeflendiğini söyledi. Üniversitenin tüzel kişiliğinin olmaması ve finansman konularında bazı sorunların yaşandığını belirten İhsanoğlu, İstanbul ve Ankara arasındaki fikir ayrılıkları yüzünden 1933’te Darülfünun’un lağvedilip İstanbul Üniversitesi’nin kurulduğunu aktardı.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı