20 Türk müteahhitle dünya liginde üçüncü sıradayız

Hürriyet Haber
31.08.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) Başkanı Erdal Eren, müteahhitlerin Türkiye’yi dünya liginde üçüncü sıraya yükselttiklerini açıkladı. Eren, dünyanın en büyük 225 uluslararası müteahhitlik firması arasında geçtiğimiz yıl 14 olan Türk müteahhitlik firması sayısının bu yıl 20’ye çıktığını bildirdi.

Bunlardan 17’sinin TMB üyesi firmalar olduğunu anlatan Eren, "63 ülkede dünya devleriyle yarışan, bugüne kadar dört kıtada 3 bini aşkın şantiyede bayrağımızı dalgalandırmış ve yurt dışında yüz binlerce vatandaşımıza iş yaratmış olan üyelerimizin başarılarından gurur duyuyoruz" dedi. Eren, tanınmış uluslararası inşaat sektörü dergisi "Engineering News Record" (ENR) tarafından her yıl dünyanın en büyük ilk 225 uluslararası müteahhitlik firmasını belirlemek üzere kıyaslamalı bir araştırma yapıldığını, bu araştırmada bir önceki yılda yurt dışındaki işlerden elde edilen gelirin esas alındığını kaydetti.

6.7 MİLYAR DOLAR:

TMB Başkanı, "Geçtiğimiz yıl Türkiye ilk 225’e giren firma sayısı itibariyle ABD, Çin ve Japonya’dan sonra dördüncü sırada geliyordu. Bu yıl ise 20 firma ile ABD ve Çin’den sonra üçüncü sıraya yükseldik" dedi. Eren’in açıklamasına göre, bu yılın ocak-temmuz döneminde Türk müteahhitlik firmaları 21 ülkede, 6.7 milyar dolar tutarında, 184 yeni iş aldı. Üstlenilen işlerin yüzde 50’den fazlası (3,4 milyar dolar) Ortadoğudaki petrol üreticisi ülkelerde bulunuyor. Bu dönemde Afrika ülkelerinde 1.6 milyar dolar, Bağımsız Devletler Topluluğu ülkelerinde de 1.5 milyar dolarlık iş alınmış durumda. Türk müteahhitlerden TMB üyesi olanların son 35 yılda, 63 ülkede yüklendikleri iş tutarı ise 75 milyar doları buldu.
Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı