Dünya Haberleri

DÜNYA

  20 Temmuz 1969 : Ruslar korkunç gerçekle yıkıldı

  Hürriyet Haber
  20 Temmuz 1999 - 00:00Son Güncelleme : 20 Temmuz 1999 - 00:01

  İnsanoğlu'nun bundan tam 30 yıl önce 20 Temmuz 1969 günü Ay'a ilk kez ayak basışını Sovyet propaganda mekanizması Rus halkına ‘önemsiz bir olay’ gibi göstermeye çalışmış. Ancak Ruslar, bugün, tarihi olayı duyduklarında ne kadar heyecanlandıklarını ama belli edemediklerini hatırlıyorlar.

  53 yaşındaki tarihçi Lidia Berezovaia anlatıyor: ‘Sotçi’de deniz kenarındaydım. Hamileydim. İzvestia gazetesinin 4. sayfasındaki 4-5 satırlık haberi görünce çok heyecanlandım.' Lidia, aynı tarihte, pilot olan kocası Anatoli Berezovoy'un Moskova'da kozmonot olmak üzere imtihana tabi tutulduğunu ve 13 yıl sonra uzayda 211 gün geçireceğini bilmiyordu. ‘Hiç unutmam, niye Amerikalılar gitti de biz gidemedik diye çok kıskanmıştık!’

  Uzay gemilerini yapan Energuia şirketinin sözcüsü Yuri Gromov da Sovyet propaganda mekanizmasının muhteşem olayı başarıyla örtbas ettiğini hatırlıyor. Aynı gün büyük Rus gazetelerinin birinci sayfaları ‘SSCB’nin uzaydaki son başarıları'na ayrılmıştı. Apollo 11 ise arka sayfalarda bir iki satırlık bir haberdi. Bilimler Akademisi ‘İnsansız uçuşlar çok daha ekonomik ve önemli’ diye açıklıyordu.

  1969 Temmuz'unda Sotçi'de staj yapan bir Fransız öğrenci de hatırlıyor: ‘Bir dinlenme kampının sinema salonunda toplanmıştık. Ayın olaylarını gösteren filmde, Armstrong’un Ay'a ayak basışını gösterdiler. Salonu bir ölüm sessizliği kapladı. Uzaydaki ilk insan bir Rus, ilk kadın yine bir Rus'tu. Halk şoke olmuştu...'  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı