20 saatte öğrenilen spor Sörf

Denizde rengârenk rüzgâr sörflerini görünce, nasıl da bu kadar hızlı gidiyor ya da rahatlıkla ayakta duruyorlar diye düşünüyor insan. Ancak bilenler, rüzgâr sörfünün uzaktan göründüğü kadar zor olmadığını söylüyor. Eğitmenler kendini dinç hisseden, 7’den 70’e herkesin bu sporu rahatlıkla yapabileceğini anlatıyor. İstanbul, İzmir, Bodrum ve Antalya’da pek çok sörf okulu var. Yeni başlayacaklar, 500 liraya üç ayda bu sporu öğrenip yapma şansına sahip.

Deniz İNCEOĞLU/dinceoglu@hurriyet.com.tr
08.08.2009 - 00:00 | Son Güncelleme :

Rüzgâr sörfü, yaş ve cinsiyet ayrımı yapmayan bir spor. Uygun metrekarede ve litrede seçilen sörf tahtalarıyla (board) herkes deneyebilir. Önemli olan tekniği iyi öğrenip vücudu iyi kullanmak. Yarışçı olmak isteyenlerinse Türkiye Yelken Federasyonu’ndan rüzgâr sörfü lisansı alması gerekiyor. Yelken kulüpleri ya da eğitim merkezlerinde sörf öğrendikten sonra kulüp adına ya da bireysel olarak federasyona başvurabiliyorsunuz. Bunun için hız tekniğinizin iyi olması, temel yelkencilik kuralları ile yol hatları, çatışma kuralları, yarış kurallarını bilmeniz gerekiyor.

TAHTAYI RENGİNE GÖRE SEÇMEYİN

Balıkadamlar Spor Kulübü Windsurf Okulu Eğitmeni Serhan Balcı, yeni başlayacakların sörf tahtası seçerken dikkat etmesi gereken çok şey olduğunu söylüyor: “Genel anlamda 4 çeşit board vardır. Yeni başlayanlarınkinde mutlaka ortada salma olması gerekiyor. Salma, dengeyi sağlarken, rüzgâra karşı gitme kapasitesini de artırıyor. 240 litre taşıma kapasitesi, 35 metre uzunluğu ve 80 santim genişliği olanlar başlangıç için ideal. Geçiş döneminde 180-190 litrelikler tercih edilmeli. Bir sonraki aşamada, 132 litrelik board’larda artık salmaya ihtiyaç kalmıyor. Çünkü sörfçünün hedefi hızı artırmak oluyor. Sörfe başlayanların en büyük hedefiyse 100 ya da daha altında litreye sahip olanları kullanıp son sürate ulaşabilmek. Board’ların her biri, kadın ve erkek için uygundur. Önemli olan kilo, teknik ve hangi seviyede sörf yapıldığıdır.”

TÜRKİYE’DE ÇOK YER VAR AMA EN İYİSİ ALAÇATI

Rüzgâr sörfü elbette rüzgâr olan her yerde yapılabilir. Ancak sörfçülerin gözdesi, yılın 6 ayında rüzgârı eksik olmayan Çeşme Alaçatı.
Mimarsinan: İstanbul’dan güney sahillerine gitmekte zorluk çekenlerin tercihi. Büyükçekmece Gölü kıyısındaki alanda, temmuzdan ekime kadar rüzgâr sörf için uygun.

Saros: Hazirandan eylüle kadar rüzgâr elverişli. Özellikle Gelibolu’ya 12 kilometre uzaklıktaki Güneyli Köyü epey bilinen bir sörf alanı.

Gümüşdere: İstanbul’a bir saat uzaklıkta, Karadeniz kıyısındaki Gümüşdere plajı sörf için ideal. Aynı sahildeki Boğaziçi Üniversitesi Mezunları Derneği’nin BurcBeach plajından malzeme temin edilebiliyor.

İstanbul Tuzla: Nisandan kasıma kadar elverişli rüzgârın olduğu bölge yeni başlayanlar için ideal.

Çeşme Alaçatı: Çeşme merkeze 10 dakika uzaklıktaki bölge sadece Türkiye’nin değil dünyanın da en iyi rüzgâr sörfü alanlarından biri. Denizin uzun bir mesafe boyunca derinleşmemesi yüzme bilmeyenlerin bile sörf yapabilmesine olanak sağlıyor. Plajdaki tesislerden malzeme temin edilebiliyor, özel ders alınabiliyor.

Çeşme Ilıca: Buranın suyu da hemen derinleşmediğinden yeni başlayanlar için ideal.

Pırlanta: Çiftlikköy’de bulunan Pırlanta Koyu, Sakız Adası’nın tam karşısında. İyi rüzgâr alan sert dalgaları nedeniyle sörfçüler tercih ediyor ama yeni başlayanları zorlayabilecek bir yer.

Bodrum Akyarlar: Bu bölgenin popülaritesi yeni açılan rüzgâr sörfü okulu sayesinde son yıllarda arttı. Ancak derin olduğundan yeni başlayanlar zorlanabilir.

Bitez: Bodrum merkeze yakın olan alanda pek çok tesis var.

Datça: Özellikle temmuz ve ağustos aylarında kuvvetli rüzgâr esen bölge Marmaris’ten 70 km uzaklıkta. Rüzgârlar çok şiddetli olabildiğinden yeni başlayanları zorlayabilir.

500 LİRAYA YAZ BOYU SÖRF

Rüzgâr sörfü için İstanbul, İzmir, Bodrum, Antalya gibi pek çok yerde eğitim alabilirsiniz. Eğitimler temel, orta ve ileri seviye olmak üzere veriliyor. Genellikle 6-15 saat arasında süren temel eğitimlerde malzeme tanıtılıyor, yelken taşıma, rüzgârı anlama, zikzak yapma, 180 derece dönüş, sörf tahtasına yön verme gibi dersler işleniyor. Temel eğitim ücreti kursa ve ders saatine göre 200-400 TL arasında değişiyor. Eğitiminiz bittikten sonra hemen sörf tahtası ve malzeme almak yerine kurslardan kiralayabilirsiniz. Bu da 10-20 saat arası 200-300 TL aralığında değişiyor.

Bundan sonra kendi malzemelerinize sahip olmak isterseniz, eğitmenler öncelikle 1000-3000 TL arasında bulabileceğiniz ikinci el malzemeleri öneriyor. Ama ille de sıfır olsun diyorsanız, en az 3 bin TL’yi gözden çıkarmanız lazım. Eğer çok iyi kullanırsanız, sörf tahtalarının beş yıl ömrü oluyor.

BAŞLARKEN BUNLARA DİKKAT

Mutlaka ders alın Rüzgârı tanımanız, onu nasıl kullanacağınızı bilmeniz gerekir. Bu yüzden vakit kaybetmemek için ders alarak başlamalısınız.

Karadan denize esen rüzgârdan uzak durun Rüzgâr sizi her yere sürükleyebilir. Karadan esen rüzgârlar kimi zaman sert estiğinden sizi yoldan çıkarabilir.

Öğrenirken su boyunuzu geçmesin Rüzgâr sörfünü öğrenmeye başladığınızda sürekli suya düşeceğinizi unutmayın. Bu yüzden boyunuzu geçmeyen suda çalışmanız, sörf tahtasına kolay çıkmanızı sağlar.

Yelkeni başıboş bırakmayın Kurulmuş bir yelkeni mutlaka bir yere bağlayın. Board’a bağlı olduğunda bile direğin rüzgâr esen yönde olmasına dikkat edin.

Tek başınıza sörf yapmayın Rüzgâr sörfü yapacağınız yerde güvenliğiniz için en azından bir kişinin daha olmasına özen gösterin.

Antrenmanda bol su için Sürekli güneşin altında olmak, kimi zaman sert rüzgâra temas etmek ve enerji harcamak yorgun düşürecektir.

Bol bol su içmeyi ihmal etmeyin.

Yelkeni çok iyi temizleyin Sörf yapmadığınızda, molalarda bile yelkeni gölgeye bırakın. Tuzlu su ve güneşin etkisiyle oluşacak hasarları en aza indirmek için yelkeni ve sörf tahtasını çok iyi yıkayın.

Rüzgâr ve güneşten korunun Uzun kollu likralı tişört, sörf şortu, güneş gözlüğü ve şapka giymeyi unutmayın. Bahar ve geçiş aylarında dalgıçların da kullandığı wetsuit giyilmeli. Bu kıyafet yeni öğrenenleri düşme ve çarpmalara karşı da korur.

KURSLAR

İSTANBUL Suadiye Windsurf Club 0539 973 25 33 İstanbul Windsurf 0532 541 37 45 Ansal Tuzla Mercan Surf Okulu 0216 340 89 34 Mimarsinan Windsurf Okulu 0532 356 33 34 Balıkadamlar Spor Kulübü Windsurf Okulu 0216 355 56 28 İZMİR Active Alaçatı Windsurf Center 0232 716 63 83 Club Mistral Alaçatı 0232 716 97 47 Myga Surf City 0232 716 64 68 Alaçatı Surf Paradise Club 0232 716 66 11 ANTALYA Gökova Rüzgâr Kiteboard Okulu ve Aktivite Merkezi 0252 243 42 17 V.I.P. Windsurf Center 0252 358 63 14 BODRUM Fener Windsurf Okulu 0216 348 92 50 Akyarlar Surf Okulu 0535 499 62 09 Rush Windsurf Okulu 0216 348 9250 Baddogs Surf & Sailing Club 0543 543 05 43 Club Otel Zemda Katamaran Okulu 0532 514 24 12 Karianda Windsurf Club 0252 357 73 03

Etiketler:


EN ÇOK OKUNANLAR

  Koç Burcu
  21 Mart - 20 Nisan

  Kişisel farkındalığınızı arttıracak, bilgi kazanmanızı sağlayacak, ama bu esnada bütçenize çok fazla zarar vermeyecek şeyler planlamalısınız. Tüm...Koç Burcu - Bugün

  Boğa Burcu
  21 Nisan - 20 Mayıs

  Başarınızı diğerleriyle de kutlayabilirsiniz. Bilgi toplamalı, bilgilerin gerçekliğinden emin olmalı ve başladığınız işleri bitirmelisiniz. Fark yaratmak istiyorsanız,...Boğa Burcu - Bugün

  İkizler Burcu
  21 Mayıs - 20 Haziran

  Evinizde ve özel ilişkilerinizde yapacağınız değişiklikler duygusal anlamda istikararı sağlayabilir. İş birliğine açık olmanız durumunda, evinizi veya yaşadığınız yeri...İkizler Burcu - Bugün

  Yengeç Burcu
  21 Haziran - 22 Temmuz

  Önemli detayları atlamadığınızdan emin olun. İstediğinizi açık açık ortaya koymak işe yarar çözümler üretmenizde size yardım edebilir....Yengeç Burcu - Bugün

  Aslan Burcu
  23 Temmuz - 23 Ağustos

  Duygusal anlamda motive bir gündesiniz. Yanlış nedenlere dayalı değişiklikler yapmak doğru olmayabilir. Olayları doğru değerlendirmeli, daha alçak...Aslan Burcu - Bugün

  Başak Burcu
  24 Ağustos - 23 Eylül

  Sahip olduğunuzdan daha fazla paranız varmış hissine kapılmayın ve aşırı harcamalardan kaçının. Sizi motive eden kişilerle görüşebileceğiniz bir hafta...Başak Burcu - Bugün

  Terazi Burcu
  24 Eylül - 23 Ekim

  Bu hafta sonu, önemli kişisel değişiklikler yapmanız durumunda kendinizi çok iyi hissedebilirsiniz. Sizi bekleyen güzel bir gelecek varken lüzumsuz...Terazi Burcu - Bugün

  Akrep Burcu
  24 Ekim - 22 Kasım

  Dış etkilere bağlı duygusal durumlarla uğraşabileceğiniz bir hafta sonundasınız. Bazı kişilerin yapacağı son dakika değişiklikleri sizi asıl uğraşmanız gereken işlerden...Akrep Burcu - Bugün

  Yay Burcu
  23 Kasım - 21 Aralık

  Duyduğunuz her şeye inanmamalısınız. Belli anlaşmalar yapmadan ya da bazı sözler vermeden önce, kendi araştırmanızı bizzat yapmanızda fayda var. Bu hafta sonu, elinize...Yay Burcu - Bugün

  Oğlak Burcu
  22 Aralık - 20 Ocak

  Endişelerinizi dile getirerek olaylara netlik kazandırabilir ve doğru kararlar alabilirsiniz. Eviniz ve ailenizle bağlantılı konularla ilgilenirken daha sorumlu davranmalısınız....Oğlak Burcu - Bugün

  Kova Burcu
  21 Ocak - 18 Şubat

  Çok fazla bilgi paylaşımı size ters şekilde geri dönebilir ve size bazı bedeller ödetebilir. Bu hafta sonu, sevdiğiniz kişilerle ilişkilerinizi...Kova Burcu - Bugün

  Balık Burcu
  19 Şubat - 20 Mart

  Bu hafta sonu, bazı işleri ele alış veya uygulayış biçiminizi ya da bilgi edinme ev haber alma yöntemlerinizi gözden geçirebilirsiniz. Bu sayede kendinizi...Balık Burcu - Bugün