Dünya Haberleri

  20 Ocakta yemin edecek başkan kim?

  Hürriyet Haber
  04.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  ABD'de dördüncü haftasına giren başkanlık seçimi yarışı, son 3 önemli mahkeme kararına kalırken, Demokrat Partili Al Gore, seçimi kendisinin kazandığına ve yeni ABD Başkanı'nın Aralık ortasında ortaya çıkacağına inandığını bildirdi.

  Amerikan CBS televizyonundaki "60 Minutes" programına katılan Gore, yeni ABD Başkanı'nın yemin edeceği tarih olan 20 Ocak'ta, Florida sonucuna göre rakibi Cumhuriyetçi Partili George W. Bush yemin ederse sonuca karşı çıkarak, yasal arayışlara girmeyeceğini ve bütün halkın desteğini alması gereken yeni başkanın meşruiyetini sorgulamayacağını söyledi.

  Gore, "bana göre seçimi ben kazandım. Sonucun Aralık ortasında çıkacağına inanıyorum. 20 Ocak'ta kim yemin ederek başkan olursa yeni başkanın meşruiyetini sorgulamayacağım ve milletin çıkarları doğrultusunda birleşmeye davet edeceğim. Umarım Bush da böyle davranma sözü verir" dedi.

  CHENEY: "GORE ARTIK TEBRİK MESAJINI GÖNDERSİN"

  Buna karşılık, Florida seçim yetkilileri tarafından eyaletin galibi ilan edilen Bush da seçimi kendisinin kazandığına inanıyor.

  Bush'un yardımcısı Dick Cheney, NBC'nin "Meet the Press" programındaki konuşmasında, "Gore artık Bush'a tebrik mesajını göndererek çekilmeli. Onun için çekilme zamanı geldi" dedi.

  Eski dışişleri bakanlarından ve Gore'un Florida'daki gözlemcisi Warren Christopher ise ilk kez, önemli üç mahkeme kararı sonucunda kaybederse Gore'un çekileceği mesajını verdi.

  Christopher, Cheney'in, Gore'a çekilmesi için baskı yaparak, "tarihi aceleye getirmek istediğini" öne sürdü ve "Gore zamanı geldiğinde tebrik mesajını gönderecektir" dedi.

  MAHKEMENİN ÖNEMLİ KARARLARI

  Warren Christopher, CBS televizyonundaki konuşmasında, Gore'un beklediği üç mahkeme kararını şöyle sıraladı:

  Amerikan Federal Yüksek Mahkeme'de elle sayımın geçersiz sayılmasına ilişkin davanın sonucu. Bu mahkemenin kararını hafta ortasında vermesi bekleniyor.

  Florida Yüksek Mahkemesi'nin, oyların yeniden sayımı için Florida seçim yetkilileri tarafından tanınan sürenin uzatılmasına ilişkin kararı.

  Florida'daki Leon ilçesi yargıcı N. Sanders Sauls'un, Miami-Dade, Palm Beach ve Nassau'da, Gore kampanyası tarafından, ucuz ve eski sayım makinaları yüzünden hiç sayılmadığı iddia edilen 14 bin civarında oy pusulasının yeniden sayımına ilişkin kararı. Sauls'un kararını bu sabah (TSİ akşam üstü) açıklaması bekleniyor. Karar ne olursa olsun, kaybeden tarafın mutlaka Florida Yüksek Mahkemesi'nde temyiz davası açması da bekleniyor.

  Christopher, "tebrik mesajı için çok erken. Daha üç mahkeme kararı bekleniyor. Bu iş bitmekten çok uzak" dedi.

  Florida'da seçim sonuçlarının son ilan edilme günü olan 12 Aralık tarihinin çok önemli olduğunu vurgulayan Christopher, bu tarihteki açıklamanın belirleyici rol oynayacağını söyledi.

  ADALET BAKANLIĞI YOLSUZLUKLARIN PEŞİNDE

  Öte yandan, Adalet Bakanlığı, Florida'ya temsilciler göndererek, seçim yolsuzluklarını incelemeye aldı. Bakanlık, siyahlar ve diğer azınlıklardan, Florida'da pek çok bölgede oy vermelerinin engellendiği yolunda şikayetlerin geldiğini belirtti.

  Bakanlık sözcüsü Kara Peterman, Florida'da bakanlığın iki elemanının bulunduğunu ve konuyu araştıracaklarını, gerekli görülürse Federal Soruşturma Bürosu FBI'ın da devreye girebileceğini kaydetti.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı