Dünya Haberleri

DÜNYA

  20 metre derinlikte boğuldular

  Hürriyet Haber
  19.08.2009 - 00:00 | Son Güncelleme: 19.08.2009 - 10:28

  Yenisey Nehri kıyısında, Rusya’nın en büyük hidroelektrik santrallerinden birinde korkunç bir kaza yaşandı. Santral tribünlerindeki basınç nedeni bilinmeyen bir şekilde aniden arttı. Onlarca kişinin çalıştığı bölüm, bir anda 20 metre derinlikte ve dondurucu soğuklukta sularla kaplandı. En az 64 kişinin öldüğü kaza sonrası, nehir 5 kilometre uzunlukta kalın bir yağ tabasıyla kaplandı.

  20 metrede boğuldular

  RUSYA’nın Güney Sibirya bölgesinde, Yenisey nehri kıyısında bulunan ve ülkenin en büyük hidroelektrik santrallerindan biri olan Sayano-Şuşinskaya’da meydana gelen kazada, en az 64 kişi öldü.  

  Yetkililere göre, santral türbinlerinde aniden yükselen su basıncı ve bu nedenle türbünlerden birinin parçalanmasının ardından, makine ve türbünlerin bulunduğu bölümü su bastı.

  Bu bölümde çalışan görevliler, yaşanan kaza sonucu bir anda 20 metreye kadar yükselen suda boğularak öldü. Santrale gelen kurtarma ekipleri, ilk aşamada iki işçiyi sağ olarak kurtarsa da, suyun sıcaklığının sadece 4 derece olması daha etkin müdahale imkânını ve diğerlerinin kurtarılma olasılığını yok etti. Rusya Olağanüstü Durum Bakanı Sergei Şoigu, “Maalesef, bizi ve halkımızı rahatlatıcı haberler gelmiyor. Kayıp kişilerin akıbetinden endişeliyiz” diye konuşurken, 64 kişinin yaşamından umut kesildi.

  Çevre felaketi de var

  Kaza nedeniylle, santraldaki makine ünitesinden nehire sızan yağ da geniş bir alana yayılarak çevre felaketine yol açtı. Çevre Bakanlığı sözcülüğünden yapılan açıklamada, Yenisey Nehri’nde 5 kilometre uzunluğunda yağ tabakası oluştuğu belirtildi. Nehri kaplayan yağ tabakasının temizlenmesi için çevre korumacılar olay yerine giderken, kazadan birkaç saat sonra, petrol ürünlerinin suya karışıp karışmadığının anlaşılması için üç farklı bölgeden su örnekleri alındı. Bu sıradışı kaza sonucu santralın faaliyeti durduruldu.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı