20 kulüp 4 milyar Euro kazandı gelir şampiyonu Real Madrid oldu

Hürriyet Haber
11.02.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

Dünya futbolu 2010 yılında da büyümeye devam ederken, en zengin 20 futbol kulübü 4.3 milyar Euro para kazandı.

Deloitte, tarafından açıklanan “Dokunulmazlar: Futbol Para Ligi” raporuna  göre, ilk 20 kulübün toplam gelirleri yüzde 8 arttı. Listenin ilk 6 sırasında değişiklik olmazken, önde gelen İspanyol takımlarından Real Madrid 1’inci ve Barcelona 2’nci sırada yer aldı. İngiliz Manchester City kulübü ise 20’inci sıradan 11’inci sıraya yükselerek şimdiye kadarki en iyi derecesini elde etti. İngiltere, yedi futbol kulübü ile listede en fazla kulübü bulunan ülke oldu.
İlk 2 sıra İspanyolların
Son yıllarda para liginde liderliği bırakmayan Real Madrid 2009-2010 sezonunda 438.6 milyon Euro gelir elde ederek, bu ligde 6’ncı kez dünyanın en zengin kulübü olmayı başardı. Ligin 2’nci sırasında da bir başka İspanyol kulübü yer aldı. Real Madrid ve Barcelona arasındaki rekabet para ligine de yansıdı. Barcelona’nın geçtiğimiz yılki geliri 398.1 milyon Euro oldu.
7 İngiliz kulübü var
Türk takımlarının bu yıl da giremediği listede İngiliz takımlarının üstünlüğü devam ediyor. 20 kulübün bulunduğu ligde 7 kulüp İngiltere Premier Lig’de mücadele ediyor. İspanyolların para liginde 3 kulübü bulunurken, Alman Bundesliga ve İtalya Seri A’dan 4’er takım listeye girmeyi başardı. Fransızların ise bu ligde sadece 2 takımı bulunuyor. Deloitte’un Futbol Para Ligi’ne bugüne kadar girmeyi başaran tek Türk takımı Fenerbahçe oldu.
Krize rağmen
Futbol kulüplerinin, küresel ekonomik krize rağmen, 2009-2010 sezonunda gelirlerinde elde ettikleri büyümenin önemli bir başarı olduğunun altını çizen Deloitte Türkiye Spor Endüstri Lideri ve Ortak Burç Seven, raporu şöyle değerlendirdi: “Futbol kulüpleri onbinlerce taraftarı, radyo-televizyon yayını anlaşmaları ve kurumsal iş ortakları açısından çekici olmaları sayesinde ekonomik zorlukları yenmeyi başardılar. İlk 20 sıralamasında Real Madrid birinci, Barcelona ise ikinci sırada bulunuyor. Bu iki İspanyol kulübün önümüzdeki yıllarda da ilk sıra için yarışmaya devam edeceklerini ve büyük yayın anlaşmaları yapan İngiliz kulüplerinin sayısının ise yine fazla olacağını öngörüyoruz.”

 

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı