Gündem Haberleri

  20 Kasım'da hazır ol

  Uğur ERGAN / ANKARA
  10.11.2001 - 02:12 | Son Güncelleme:

  Afganistan'a gidecek 1 yarbay komutasındaki 90 kişilik ‘Özel Kuvvet Taburu’, Ankara Güvercinlik'te eğitime başladı. İsim isim saptanan bordo berelilere, kesin gidiş tarihi belli olmadığı halde, ‘‘20 Kasım'da hazır olun’’ emri verildi.

  Türkiye'nin Afganistan'a gönderme kararı aldığı 90 kişilik ‘Özel Kuvvet Taburu’ önceki gün isim isim belirlenerek oluşturuldu ve Ankara Güvercinlik'te eğitime başladı. Özel Kuvvetler'e Afganistan'a gidişle ilgili kesin bir tarih iletilmedi ancak, ‘‘20 Kasım'da Afganistan'a hareket edecekmiş gibi hazır olun’’ emri verildi.

  Özel Kuvvet Taburu, Güneydoğu Anadolu ağırlıklı olmak üzere Türkiye'nin değişik illerindeki seçkin subay ve astsubaylardan oluşturuldu. Özel Kuvvet elemanları önceki gün Ankara Güvercinlik'te biraraya gelerek eğitime başladı. Bir yarbay komutasındaki Özel Kuvvetler içinde 16 lojistik mensubu ile 2 doktor bulunuyor. Taburun ‘vurucu bölümünü’, her birinde 12 özel kuvvet mensubunun bulunduğu 6 özel tim oluşturuyor.

  5 AŞAMALI EĞİTİM

  Özel Kuvvetler Taburu'nun eğitimi 5 aşamadan oluşuyor:

  BİRBİRİNİ TANIMA

  Türkiye'nin değişik illerinden gelen seçkin subay ve astsubaylar birbirilerini kod adlarıyla tanıyorlar.

  AFGANİSTAN'I TANIMA

  Afganistan'ın kabartma haritası üzerinde ülkenin zor coğrafik yapısı ve bu zorlukların nasıl aşılacağına ilişkin en ince ayrıntaya kadar bilgi veriliyor.

  ETNİK YAPIYI TANIMA

  Değişik etnik unsurlardan oluşan Afganistan'da halkın gelenek ve görenekleri hakkında bilgi veriliyor. Türkmen, Tacik, Uygur ve Tatar gibi Türk boylarının yoğun olduğu bölgede görev yapacak tabura, bölgede konuşulan diller tanıtılıp en gerekli durumlarda kullanılacak sözcükler öğretiliyor.

  KUZEY İTTİFAKI'NI TANIMA

  Özel Kuvvetler'in ana görevi Kuzey İttifakı'na her türlü eğitimi vermek. Kuzey İttifakı'nın kimlerden oluştuğu, askeri ve siyasi liderleri, ittifak içindeki çekişmeler, kullanılan silahlar gibi her alanda bilgilendirme.

  ÇOK ULUSLU GÜCÜ TANIMA

  Afganistan'da birlikte görev yapılacak diğer ulusların özel kuvvetleri hakkında bilgilendirme.

  TARİH NETLEŞMEDİ

  Bir kaynak, gidiş tarihinin tam olarak netleşememesi konusunda şunları söyledi:

  ‘‘Bunun 2 nedeni var. 1'incisi, diğer ülkelerin göndereceği askerlerin ne şekilde görev alacakları henüz netleşmedi. 2'ncisi ise Ramazanın geçip geçmemesi konusunda tam görüş belirlenemedi. Ancak askerlerimiz her an hareket edecekmiş gibi eğitim görüyorlar.’’
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı