« Hürriyet.com.tr
MENÜ

20 kaban 20 top

Beşiktaş’ın şort bile vermediği genç oyuncu, Atışalan Kulübü’ne döndü ve G.Saray maçında keşfedildi. Para konuşmadan sarı kırmızılı formayı sırtına geçiren Emre, harçlığını Sami Yen’de çıkarıyor.

CELAL DEMİRBİLEK
SON GÜNCELLEME
O, futbolun vitrinine Karadeniz Oyunları’nda çıktı. Golleri, gol pasları ile... 16 yaşındaki bu büyük yeteneğin futbol öyküsü ise hayli ilginçti. Atışalanı’nda oynarken bir Beşiktaş maçı ile Serpil Hamdi Tüzün’ün radarına yakalanmış, ona Beşiktaş Koleji’nde eğitim ile yol parası önermiş. Talihsizlik bu ya, Türk futbolunun alt yapı mimarı Beşiktaş’tan ayrılınca bu vaatler de suya düşmüş. Öyle ki, malzeme bile bulamamış, antrenmanlarda siyah şortlu arkadaşlarının arasına Atışalanı’ndan getirdiği kırmızı şortla çıkmış.

Yol parası bulamamış

Bu da babası Olcay Çolak’ın ağrına gitmiş ve "Oğlumun, kendisine bir şortu çok gören kulüpte yeri olmaz" diyerek, onu kolundan tuttuğu gibi doğduğu Atışalanı Kulübü’nde, Emin Tetikli’ye teslim etmiş. Bu kez bir Galatasaray maçı küçük Emre’nin talihini değiştirivermiş. G.Saray B Genç Takımı’nın antrenörü Recep Yazıcı, onu yanına çağırıp, "Seni G.Saray’a alacağım" demiş. Bu transferde hiç para konuşulmamış. Ve Atışalanlı Emre, sarı kırmızılı kulübe, "20 kaban, 20 topa" transfer olmuş. Kıt kanaat geçinen Çolak ailesinde elektrik teknisyenliği yapan babası o günleri anlatırken açık yüreklilikle konuşuyordu: "İşlerim bozulmuştu. Küçük yaştaki oğlumu Esenler’den Florya’ya antrenmanlara ve maçlara götürecek yol parasını bile bulamadığımız olmuştu.

O nedenle kendisini tek başına yolluyordum. Metro ve otobüslerle giderken, onu yetiştiren Emin Hocası gizli gizli yol parasını veriyor, ya da kendisi götürüyordu. Onun hakkı hiçbir zaman ödenemez."

Emre
artık, hem G.Saray’da oynuyor hem de Ali Sami Yen’deki maçlarda top topluyordu. Sahaya atılan paradan da nafakasını çıkarıyordu.

Maçtaki günlüğü 30 YTL idi. Ya hasılat ne kadardı? "Abi ben kapalı tribün önüne gidiyordum. Çünkü orada hasılat çok daha fazla oluyordu. Açık tribünden sahaya 5-10 kuruş atılırsa, kapalı tribünden 1 YTL atıyorlardı. Ben de o paraları topluyordum. Maçın tansiyonuna göre 60-70 YTL hasılat elde ediyordum."

Hagi: Benim kopyam

Genç yıldız takımını şampiyon yaptıkça çıkışı da hızlandı. Üç yılda minikler, yıldızlar ve B gence ligin en iyi futbolcusu olarak yükseldi. Yıldız ve B gençte milli oldu, U15’e çağrıldı. Şu ana dek 28 kez milli formayı giydi. G.Saray’ın yaşayan efsanesi Gheorghe Hagi bile onu izlediğinde: "Bu çocuk frikiklerde beni taklit ediyor. Tıpkı kopyam. Bu çocuğa dikkat edin, özel çaba harcayın" demekten geri kalmadı.

Asgari ücretli yıldız

Sarı kırmızılı takımda en büyük hedefinin, A takımda Arda Turan’la birlikte oynamak olduğunu söyleyen Emre Çolak, "Bir sezon Arda abinin ayakkabıları ile oynadım, çok uğurlu gelmişti. Arda abi bizim maçı izlemeye geldiğinde bana ’İnşallah benden daha iyi olacaksın’ dedi. Bu sözler bana moral oldu" diyor. O, şimdi G.Saray’ın "asgari ücretli" profesyonel futbolcusu. Ancak parayı düşünmediğini, sarı kırmızılı formayı giymenin büyük onur olduğunu söylüyor.

Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler