Gündem Haberleri

GÜNDEM

  "20 gencin hayatını kurtarabilirdik"

  DHA
  03 Ekim 2011 - 13:45Son Güncelleme : 03 Ekim 2011 - 15:54

  Norveç Adalet Bakanı Knut Storberget, bir basın toplantısı yaparak, Anders Behrein Breivik'in Utoya adasındaki katliamına geç müdahale edildiğini kabul etti.

  Polisin geç müdahalesinde suçun öncelikle kendisinde olduğunu belirten Bakan Storberget "Şayet polis adaya 15 dakika daha erken çıkabilseydi en az 20 gencin hayatını kurtarabilirdik. Hatalı davrandık. Tüm suçu ben üstleniyorum" dedi.

  Suçu üstlenmesine rağmen istifa etmeyeceğini açıklayan Adalet Bakanı Storberget "Evet tüm suçu ben üzerime alıyorum ama bu demek değildir ki sadece ben suçluyum. Katliama geç müdahalede hatalı olan çok kişi var. Ama Adalet Bakanı olarak en üst düzey yetkili ben olduğum için suçu ben üstleniyorum. Son haftalarda sürekli aldığım sorumluluğu yargıladım. Hata yaptım diye bakanlıktan istifa etmem gerekmiyor. İstifa edersem, sorumluluktan kaçmam anlamına gelir. 22 Temmuz komisyonuna, raporları ciddi ve gerçekçekçi bir biçimde hazırlamaları talimatı verdim Komisyonun raporu bittiğinde hakkımızda soruşturma açılmasına karşı hazırlıklı olmamız gerekiyor. Katliam sırasında 112 alarm merkezine gelen ihbarların polise zamanında iletilip iletilmediği gibi bir çok soru var. Ama katliama zamında madahale edilseydi en az 20 gencin hayatı kurtarıldı" dedi.

  ADA BASIN MENSUPLARINA AÇILDI

  Katilamın gerçekleştiği Utoya adası, olayda yakınını kaybedenler ve olaydan sağ kurtulan gençlerden sonra ilk kez basına açıldı. Tam 170 basın mensubu katliamın yaşandığı adaya çıkarıldı. Adada Sosyal Demokrat İşçi Partisi Gençlik Teşkilatı Lideri Eskil Pedersen,basın mansuplarına olayla ilgili bilgi verdi.

  Basın mensuplarından ilk grup saat 10.00'da, Breivik'in adaya ayak bastığı iskeleye geldi. Aradan geçen zamana ve yapılan temizliğe rağmen adadaki katliamın izleri duruyordu. Basın mensupları adaya çıktığında büyük bir sessizlik hakim oldu. Gençlik Teşkilatı başkanı Eskil Pedersen "Siz basın mensupları için zaman zor geçmiştir, ama bizim için her şey çok çabuk geçti. 22 Temmuz'den bugüne 70 gün oluyor. Halen daha olayın etkisi altındayız. Utoya adasını bizden kimse alamayacak" dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı