20 dedektiflik büromuz oldu

Hürriyet Haber
11.10.2008 - 10:50 | Son Güncelleme:

Son yıllarda kişi ve kuruluşların taleplerinin artması üzerine, resmi dedektiflik bürosu sayısının 20'ye ulaştığı bildirildi.

Özel Dedektifler Derneği Genel Başkanı ve Maviay Dedektiflik Hizmetleri Şirketi sahibi İsmail Yetimoğlu, dedektifliğin bilinenlerin bilinmeyen, görünenlerin görünmeyen taraflarını somut delillerle ortaya çıkarmak olduğunu söyledi.

Türkiye'de internet ortamında kayıt dışı ve sadece telefon numarası vererek dedektiflik yapan kişi sayısının oldukça fazla olduğunu belirten Yetimoğlu, hizmet vaadiyle vatandaşların dolandırılmasıyla da karşılaştıklarını ifade etti.

Yetimoğlu, bu tür şikayetleri değerlendirerek Mali Suçları Araştırma Kurulu Başkanlığına bildirdiklerini, cumhuriyet savcılıklarına da başvurduklarını kaydetti.
Türkiye'de resmi olarak derneğe kayıtlı dedektiflik hizmeti veren şirket sayısının 20'ye ulaştığını bildiren Yetimoğlu, “Türkiye'de son zamanlarda dedektiflik alanında müthiş talep var. İnsanların yaşam koşulları ve ihtiyaçlarının hızla değişmesiyle bu alanda da ihtiyaç ortaya çıkıyor. Ancak hizmet talebinde bulunurken vatandaşların dolandırılmamaları için dikkatli olmaları gerekiyor” dedi.

Yetimoğlu, dedektiflik şirketi sayısının, sürekli artan talep karşısında yakın zamanda yeni kurulacak olanlarla 50'ye yaklaşmasının beklendiğini söyledi.

HİZMET ALANI


Yetimoğlu, merkezi İsviçre'de bulunan Uluslararası Dedektifler Federasyonu üyesi olan Özel Dedektifler Derneği'nin, belli standartta hizmet sunulmasını sağlamak amacıyla Mesleki Etik Kurallar ve Çalışma Yönetmeliği yayımlayarak üyelere imzalattığını söyledi.

Derneğin kurumsal ve bireysel üye sayısının 46 olduğunu belirten Yetimoğlu, yasalara aykırı hiçbir işin kabul edilmediğini, hukuksal dayanağı olmayan taleplerin dikkate alınmadığını belirtti.

Yetimoğlu, dedektiflik hizmetinde teknolojik araçlardan geniş ölçüde yararlanıldığını ifade ederek, şunları kaydetti:
“Şüpheye veya kıskançlığa dayalı olarak hiçbir iş talebini kabul etmiyoruz. Boşanma davalarına yönelik araştırmalar genel işler içinde yüzde 5'i buluyor. En çok talep, ticari uyuşmazlıktan kaynaklanan sorunlar, sahtecilik, bayi denetlemesi gibi konularda geliyor. Hizmet kalemlerimiz, kaza, şantaj, sahte muhasebe, aile hukuku, dolandırıcılık, kayıp fikri mülkiyet hakkı, iz bulma ve hırsızlık araştırmalarından oluşuyor.”
Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı