Gündem Haberleri

GÜNDEM

  20 cana komik ceza

  Hürriyet Haber
  23 Eylül 2000 - 00:00Son Güncelleme : 23 Eylül 2000 - 00:01

  17 Ağustos depreminden sonra yıkılan binalarla ilgili ilk dava sonuçlandı. 20 kişinin ölümüyle suçlanan üç sanık, 1 ile 4 yıl arasında hapse mahkûm oldu.

  YÜZYILIN felaketi, binlerce canın gittiği Marmara depreminde, yıkılan binaların sorumluları hakkında açılan davalarda ilk karar verildi. Yalova'nın Hacımehmet Ovası'nda depremde yıkılan Pelit Apartmanı'nda 20 kişinin ölümüne neden oldukları iddiasıyla yargılanan 1'i kadın 3 kişi suçlu bulanarak 1 yıl ile 4 yıl arasında değişen hapis cezalarına çarptırıldı. Ölenlerin yakınları karara tepki gösterdi.

  Beraat istediler

  Yalova Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen davada müteahhit Mehmet Nuray Tozlu, teknik uygulama sorumlusu Kemal Uzun ile apartmanın yöneticisi olan eşi Şükran Uzun hakkında 10 yıla kadar hapis cezası istendi. Sadece Kemal Uzun'un katıldığı karar duruşmasında sanıkların avukatları, bilirkişi raporunun yeterince incelenmediğini belirterek, müvekkillerinin beraatini istedi.

  Dosya Yargıtay'da

  Hákim Ömer Hançerlioğlu, ‘‘dikkatsizlik ve tedbirsizlik nedeniyle birden fazla kişinin ölümüne sebebiyet vermek’’ suçundan Kemal Uzun'a 4 yıl hapis ve 40 milyon para cezası, Mehmet Nuray Tozlu'ya 3 yıl hapis ve 30 milyon para cezası, Şükran Uzun'a da 1 yıl hapis ve 10 milyon lira ceza verdi. Sanıklar, kararın Yargıtay tarafından onanması durumunda cezaevine girecekler.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı