Gündem Haberleri

GÜNDEM

  20 bin öneri teslim

  Hürriyet Haber
  12 Ocak 2012 - 00:00Son Güncelleme : 12 Ocak 2012 - 07:11

  Hurriyet.com.tr’de yayınlanan “Yeni Anayasa Sayfası”nda okurlardan gelen 20 bin öneri, Hürriyet İnternet Genel Yayın Yönetmeni Fatih Çekirge tarafından Meclis Başkanı Cemil Çiçek’e sunuldu.

  HÜRRİYET’in “Türkiye’ye Açık Daveti” üzerine 1 milyon 950 kez ziyaret edilen Yeni Anayasa Sayfası’na gelen ve vatandaşın yeni anayasaya ilişkin talep ve beklentilerini yansıtan 20 bin öneri, Meclis Başkanlığı’na sunuldu. Hürriyet yöneticilerini kabul eden Meclis Başkanı Cemil Çiçek, “Biz uzmanlardan taslak metin istemiyoruz, halkın görüşünü istiyoruz. Bu görüşleri de memnuniyetle kabul ediyorum, komisyona iletilecek” dedi. Hürriyet İnternet Genel Yayın Yönetmeni Fatih Çekirge, Hürriyet Gazetesi Ankara Temsilcisi Metehan Demir, Hürriyet İnternet Ankara Temsilcisi Zeynep Gürcanlı, Hürriyet İnternet Editörü Anıl Demir, önceki gün Çiçek’i ziyaret ederek Anayasa Sayfası dosyasını verdi. Görüşmede doğrudan halkın görüşünün alınmasının önem taşıdığını belirten Çiçek, şunları dedi:

  Uzmanları biliyoruz

  “Bu aşamada uzman görüşü değil, halkın görüşünü almak istiyoruz. Bazı kuruluşlar, Anayasa uzmanları ile anlaşmışlar, ‘Bize bir taslak hazırlayın’ diyorlar. Bunu olumsuz anlamda söylemiyorum. Ama o uzmanların Anayasa konusundaki fikirlerini zaten biliyoruz. Bu aşamada uzmanların görüşlerine ihtiyaç duysak, zaten onları çağırır bir taslak yaparız. Biz taslak metin istemiyoruz, halkın görüşünü istiyoruz. Ne düşünüyorsa onu söylesin istiyoruz.”

  Yine halka sunacağız

  Halkın görüşlerinin alınmasının ardından teknik yazım için ikinci aşamaya geçileceğini vurgulayan Çiçek, “İşin zor kısmı bu olacak” dedi. Çiçek, şöyle devam etti: “Taslağı bir kez daha halkın görüşüne sunacağız. Makul bir süre içinde bir kez daha görüşleri alacağız. Ardından teklif haline getirip Meclis Başkanlığı’na sunulacak. Teklif haline getirilmesi zaten 4 parti temsilcisinin mutabakatı demek olacak.”

  Çiçek uzlaşma tecrübesidir

  HÜRRİYET İnternet Genel Yayın Yönetmeni Fatih Çekirge, görüşmenin ardından yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Meclis Başkanı yeterince öneri gelmediğini söylüyordu. Dün itibariyle memnun olduğunu söyledi. Biz kendisine 320 bin kişinin yorumunu, 20 bin madde değişiklik önerisini bir hafıza kartıyla verdik. Nisan ayında bir metin oluşturulacağını, asıl meselenin de bu olduğunu belirttiler. Ben bugün umutlandım. Çünkü Sayın Cemil Çiçek çok eski yıllardan, Özal döneminden beri tanıdığım bir uzlaşma tecrübesidir. Bu tecrübeyi kullanacağını umuyorum. Kendisinin bugün bu görevde olması bir şanstır. İnternet sitesine gösterilen ilgi ve bildirilen görüşler beni çok etkiledi. En yoğunu milletvekili dokunulmazlığıyla ilgili. Milletvekili dokunulmazlığı kaldırılsın, ama kürsü dokunulmazlığı sürsün deniyor.”
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı