20 bin mükellefe sms

A.A.
21 Şubat 2006 - 13:19Son Güncelleme : 21 Şubat 2006 - 13:31

Arıoğlu, 'veri ambarı' yoluyla artık mükelleflerin cirosuyla beyannamesinin, cirosuyla banka hesabının ve kredi kartı kullanımının uyumlu olup olmadığına bakıldığını kaydetti.Bu uygulamayla, yaklaşık 20 bin mükellefe elektronik ortamda mektup ulaştırılıp, gerekli düzeltmelerin yapılması istendi.

Gelir İdaresi Müdür ve Müdür Yardımcıları Derneği (GİMDER) tarafından Vergi Haftası etkinlikleri çerçevesinde düzenlenen “Gelir İdaresinde Değişim Süreci” konulu panelin açılışında konuşan Gelir İdaresi Başkan Vekili Osman Arıoğlu,  yaban kazlarını avlamanın en önemli görevleri olduğunu söyledi.

Yaban kazlarını avlamanın zor olduğunu, bunun için de tavuktaki kümesler dahil ilgili bütün kesimlerin bu mücadeleye destek vermesi gerektiğini ifade eden Arıoğlu, bunun kayıt dışı ekonomiyle mücadele için de önemli olduğunu anlattı.
“Kayıt dışını önlemede bütün mesele, yaban kazlarını yakalamak” diyen Arıoğlu, şöyle devam etti: “Bunun için herkesin organize olması ve üzerine düşüne yapması gerekiyor. Belediyelerimiz de, jandarmamız da, emniyetimiz de, sivil toplum örgütlerimiz de, Gelir İdaresiyle birlikte bu meselenin üzerine gitmeli. Eğer bu sağlanırsa Türkiye çok kısa zamanda, konuda büyük mesafe alır. Zira kayıtdışını yüzde 100 önlemek mümkün değil. Bugün sosyete pazarları deniyor. Ankara Vergi Dairesi Başkanına, (Bu konuda ne yaptık) diye sordum. Bana (her hafta denetim yaptırıyoruz ama belediye burayı kiraya verirken, vergi numarası olmayana da kiralıyor. Denetimde bakıyoruz kiralayan kişi mükellef değil. Onu mükellef yapıyoruz ama 3 gün sonra kağıt üzerinde bu işi yapamadığını belirterek, işten ayrıldığını beyan ediyor) dedi. Burada belediyelerimiz, (Ben kiramı alırım, gerisi beli ilgilendirmez) derse bu mücadelede başarı sağlama şansı azalır.”

KREDİ KARTLARINA DA BAKILIYOR

Gelir İdaresi Başkan Vekili Arıoğlu, vergi denetimlerinde eski anlayışın terkedildiğini ve yeni uygulamalara başlandığını da bildirdi. Arıoğlu, Veri Ambarı yoluyla artık mükelleflerin cirosuyla beyannamesinin, cirosuyla banka hesabının ve kredi kartı kullanımının uyumlu olup olmadığına bakıldığını kaydetti. Arıoğlu, “En son uygulamayla, yaklaşık 20 bin mükellefe elektronik ortamda mektup ulaştırılıp, (Ey mükellef, sizin beyanınız ile cironuza ve kredi kartı kullanımınıza bakıldı. Burada bir terslik var. Gelin bunu düzeltin. Yoksa sizi inceleriz) denildi” açıklamasında bulundu.
Ankara Ticaret Odası Başkanı Sinan Aygün'ün kendisinin de vergi incelemesine tabi tutulduğu şeklindeki sözlerine dikkati çeken Arıoğlu, bunun herkes için bir örnek teşkil edeceğini ifade etti.

GEÇİCİ VERGİ DÖNEMLERİ DE İNCELENECEK

Bu yıl cari dönem kapsamında geçici vergi dönemlerini de incelemeye başlayacaklarını vurgulayan Arıoğlu, vergi denetim elemanlarının Haziran ve Temmuz aylarında, turnelerde bu yönde inceleme yapacağını anlattı.
Arıoğlu, vergi mükelleflerini de, “Türkiye'deki inceleme oranı yüzde 2. Bana gelene kadar ne olur” anlayışı içinde bulunmamaları konusunda uyardı.

VERGİ MÜDÜRLERİNE ÇAĞRI

Arıoğlu konuşmasında, vergi dairesi müdürlerinin artık dairede oturan, kapısını kapatarak, dosya inceleyen kamu görevlileri olmaması gerektiğinin de altını çizdi. Vergi müdürlerinin civardaki mükellefleri teker teker ziyaret edip ”Ey ortağım ben vergi dairenizin müdürüyüm. İşleriniz nasıl? Şikayetiniz var mı? Kayıtdışı için ne yapabiliriz?” demesi
gerektiğini kaydeden Arıoğlu, “Yeni dönemde dışarı çıkmayan, mükellefini tanımayan müdür istemiyorum” diye konuştu.

KDV oranlarıyla ilgili eleştirilere de değinen Arıoğlu, bu konuda da şu açıklamalarda bulundu: “Kefen bezinde KDV niye 1 değil de yüzde 18 deniliyor. Kefen bezi bir tekstil ürünü neticede. Tekstilde KDV'yi indirmeden, kefen bezinde indirirsek, çıkar 'Türkiye'de tekstilin yarısı kefen bezi mi dersiniz.) Gıdada da farklı KDV'ler olabilir. Dondurulmuş gıda örneği veriliyor. Dondurulmuş gıda, genil halk kesimlerinin alıp kullandığı bir gıda türü değil. Burada ideal olan gıdanın aynı oranda vergiye tabi olması. Ancak bütçe dengeleri ve diğer nedenlerle bu tam olarak yapılamıyor. KDV'deki indirimlerin devamı için kayıt dışına karşı işbirliği yapmamız gerekiyor. Gelir İdaresinin daha güçlendirilmesi gerekiyor.”

AYGÜN'DEN ELEŞTİRİLER

Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Sinan Aygün de, panelin açılışında yaptığı konuşmada, yeni teftişten çıkmış bir mükellef olduğunu, hesabını, kitabını Maliyecilerin önüne koyduğunu, o yüzden burada korkusuzca konuştuğunu belirtti. Vergi adaletsizliğinden şikayet eden Aygün, özellikle KDV konusunda büyük çelişkilerle karşılaştıklarını vurguladı. Güneşte kurutulmuş gıdanın yüzde 8, soğukta dondurulmuş gıdanın ise yüzde 18 KDV'ye tabi olduğunu söyleyen Aygün, “Gıdada Allahın 2 vergisi var. Güneşe yatırırsan yüzde 8, kara yatırırsan yüzde 18” dedi.

Kefen bezindeki yüzde 18 KDV'nin de söz verilmesine rağmen indirilmediğini öne süren ATO Başkanı, “adam öldüğünde mezara giderken bile yüzde 18 vergisini ödeyip gidiyor” diye konuştu. Maliyecilerin vergi numarası olan mükelleflerin üzerine gittiğini, kayıtsız çalışanlara bir şey yapmadığını savunan Aygün, sosyete pazarlarına dikkat çekerek, “Maliye Bakanlığı'nın 200 metre ilerisinde sosyete pazarı var. Burada korkunç kaçak eşya var. Pazarın solunda Emniyetin Kaçakçılık Şubesi, sağında Maliye Bakanlığı. Acaba Maliyeden korkmamak, ceza yememek için kayıtsız mı olmak lazım?” diye sordu.

GİMDER Başkanı Hafize Şahiner de, vergi adaleti için etkin bir denetim mekanizması korulması gerektiğine işaret etti ve vergi denetim hizmetlerinin, vergi dairelerinin bünyesi içine alınmasını istedi. Açılış konuşmalarının ardından Vergi Konseyi Başkanı Mustafa Uysal'ın yönettiği panele geçildi. Panelde Gelir İdaresi Başkan Yardımcısı Bülent Taş, Gelirler eski Genel Müdürü Nevzat Saygılıoğlu ve diğer panelistler, Gelir İdaresindeki değişim sürecine ilişkin görüşlerini açıkladılar.
Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı