« Hürriyet.com.tr
MENÜ

20 bin çocuğa basketbolu sevdirdi

Bu yıl sekizinci sezonunu dolduran Anadolu Efes ile İlk Adım Basketbol Okulları'nın yaz kampı heyecanı start aldı.

Alican Çeviker
SON GÜNCELLEME

Kurulduğu yıldan bu yana 20 binden fazla çocuğa ücretsiz basketbol eğitimi veren etkinlikte 8-13 yaş arasındaki 78 basketbol sever yer aldı. Kırklareli'nin İğneada ilçesinde 27-31 Ağustos tarihleri arasında yapılan kampa, sezon boyunca başarı gösteren 40 farklı merkezden öğrenci katıldı.

Efes Spor Kulübü'nün Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü ile birlikte 2004 yılından bu yana düzenlediği kampta, öğrenciler hem basketbol yeteneklerini geliştirme fırsatı buldu hem de düzenlenen aktivitelerle eğlenci saatler geçirdi. Anadolu Efes'in yeni altyapı antrenörü Alaeddin Yakan turnuva öncesinde düzenlediği basın toplantısında, kampın amacının Anadolu'nun imkanı az olan veya olmayan gençlerine basketbol eğitimi vermek olduğunu söyledi.

Yakan, "Anadolu Efes ile İlk Adım Basketbol Okulları 8 yıl içinde 20 bin öğrenciye bu hizmeti götürdü. Bu basketbol için çok önemli bir rakam. Bu proje Anadolu Efes varolduğu sürece devam edecek ama herkesin taşın altına elini koyması gerekiyor." diyerek diğer kulüpleri de böyle projeler düzenlemeye davet etti.

"ELDE EDİLEN BAŞARILAR AZ"

Gençlerin basketbola ilgisini eksik gören Alaeddin Yakan, "70 milyonluk bir ülke için elde edilen başarılar az. Avrupa'da yeni yeni iyi dereceler elde ediyoruz. Bu basketbolun iyi yolda olduğunu gösteriyor." dedi.

"SPOR POLİTİKAMIZ YOK"

Devletin basketbolla ilgili yeterli bir spor politikası olmadığını söyleyen Yakan, "Öğrenciler okullarda sadece derse yönlendiriliyor. Ellerinden gelse beden eğitimi derslerini de iptal edip ders koyacaklar. Devletin bu işi ciddi olarak düzenlemesi gerekir." dedi.

"OYUNCULAR PARA KAZANINCA OYNAMAMAYI TERCİH EDİYOR"

Altyapıda kazanılan başarıların A Takım'da yaşanamamasını yorumlayan başarılı antrenör, "Kulüplerde çok sayıda yabancı oyuncu var. Ama bu Avrupa ile yarışmamız için gerekiyor. Türk oyuncular yabancı oyunculara yetişebilmeli. Her kulübün oyuncuların ara geçişlerini sağlayacak gücü yok. Oyuncular para kazanınca oynamamayı tercih edebiliyor bunu eleştiriyorum. Bir de genç oyuncu oynatacak antrenör sıkıntısı var. Genç oyuncu oynatıp hemen başarı bekleniyor. Ama başarı hemen gelmiyor." diyerek sözlerini tamamladı.

Basın toplantısnın ardından yapılan gösteri amaçlı yapılan maçta basın mensuplarından oluşan takım Anadolu Efes antrenörlerinden oluşan takımı 17-14 yendi.


Bunları da Beğenebilirsiniz