Ege Haberleri

EGE

  2 yılda 2 bin 350 girişimci yetiştirildi

  Hürriyet Haber
  19.01.2015 - 01:15 | Son Güncelleme:

  Gediz'de İZMİR'deki Gediz Üniversitesi, kamu desteklerinden yararlanarak kendi işinin patronu olmak isteyenlerden, 2013 yılında 600, 2014'te de bin 750 olmak üzere iki yıldan toplam 2 bin 350 kişiye ücretsiz girişimcilik eğitimi verdi.

  Gediz Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi (GESEM), ülke ekonomisine yeni girişimciler kazandırmaya devam ediyor. İş-Kur ve KOSGEB işbirliğiyle "Girişimcilik Proje Destek Programı" kapsamında ücretsiz eğitimler düzenleniyor. Başarıyla tamamlayanlar, 100 bin TL'yi bulan kamu desteklerinden yararlanarak kendi işyerini açma şansı yakalıyor. GESEM, 2013'te 600 kişiye girişimcilik eğitimi verdi. Geçen yıl ise farklı yaşlardan bin 750 kişi bu eğitimden yararlandı. Girişimcilik eğitim alanlar arasında işsizler de emekli askerler de, kendi işyerinin hayalini kuran ev hanımları da yer aldı.
  2 yılda 2 bin 350 girişimci yetiştirildi
  70'er saatlik her programda, girişimcilik, yaratıcılık, iş geliştirme, pazar araştırması, pazarlama, üretim, yönetim, iş planlama ve finans dersleri işlendi. Katılımcılardan işsiz olanlara kurs süresince günlük 20 TL harçlık ödendi, ayrıca SGK primleri de yatırıldı. İçlerinden birçoğu eğitimi tamamlar tamamlamaz girişimciliğe adım atıp hayallerini gerçeğe dönüştürdü.
  2 yılda 2 bin 350 girişimci yetiştirildi
  DESTEK SÜRECEK
  Gediz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Seyfullah Çevik, 2 yılda toplam 2 bin 350 kişiye girişimcilik aşıladıklarını açıkladı. Prof. Dr. Çevik, bu eğitimi sosyal sorumluluk projesi olarak gördüklerini ve desteklediklerini belirterek şunları söyledi:
  "Üniversitemizin ilk yıllarından itibaren buna önem verdik, akademisyenlerimizi ve personelimizi bu eğitim için görevlendirdik. Her yıl daha çok kişinin yararlanmasını hedefledik. Çünkü ülkemizin yeni girişimcilere, istihdam sağlayacak yeni işyerlerine ihtiyacı var. Ekonomimizin güçlenmesi, kişi başına düşen gelirin yükselmesi ve de işsizliğin azalması girişimci sayımızın artmasına, yeni yatırımlara bağlı. GESEM'de eğitim alıp kendi işinin patronu olan, istihdam sağlayıp ülkesine vergi ödemeye başlayan girişimcilerimizin sayısı arttıkça, yaptığımız işin önemini daha iyi anlıyoruz. Her yeni girişimci, bizim heyecanımızı ve azmimizi artırıyor. Özellikle ev hanımlarının gösterdiği ilgi bizleri daha da sevindiriyor, geleceğe dönük umutlarımızı güçlendiriyor. Toplumumuza girişimcilik ruhu aşılamaya, daha güçlü bir ekonomiye eğitimle destek olmaya devam edeceğiz."

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı