Gündem Haberleri

  2 yıl sonra hapiste

  Cem TURSUN / DHA
  11.01.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  2. Ergenekon davasında 7 ay tutuklu kaldıktan sonra 7 Şubat 2009’da tahliye edilen emekli Orgeneral Hurşit Tolon dün yeniden tutuklandı.

  İstanbul 13’üncü Ağır Ceza Mahke-mesi’ndeki 148’inci duruşmada Tolon savunmasını tamamladı. Bunun üzerine söz alan Özel Yetkili İstanbul Cumhuriyet Savcısı Mehmet Ali Pekgüzel, Hurşit Tolon’un GATA ve Adli Tıp Kurumu’ndan gelen raporlar doğrultusunda kuvvetli suç şüphesi gerekçesiyle tutuklanmasını talep etti. Savcının talebinin ardından söz alan Tolon, “Ben sağlık durumum nedeniyle tahliye edilmedim. Yaşım ve sağlık durumum da buna gerekçe gösterildi. Ben duruşmalara geldim. Kaçmadım. Adli kontrol tedbirlerine uydum. Buradayım. Duruşmalara tekrar geleceğim. Bu talebi hak etmiyorum. Takdir yüce heyetinizin” dedi. Tolon’un avukatları da talebin reddedilmesini istedi. Mahkeme heyeti karar için 1 saat ara verdi. Arada, Tolon’un eşi Ayla ve kardeşi Bülent Tolon, Hurşit Tolon’un yanına gelerek destek oldu. Mahkeme Başkanı Hasan Hüseyin Özese, aranın ardından yaptığı açıklamada, Tolon’a atılı “Darbeye teşebbüs” ve “Silahlı terör örgütü yöneticisi olmak” suçlamalarını hatırlattı, dosyaya yeni giren deliller ışığında kuvvetli suç şüphesinin varlığı ile delilleri karartma şüphesini gerekçe göstererek tutuklanmasına karar verildiğini bildirdi.

  Kararın ardından tutuklama işleminin yapılabilmesi için duruşma salonu boşaltıldı. Hurşit Tolon, “Silahlı terör örgütü yöneticisi olmak” ve “Darbe planlamak” suçlarından 2 kez ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezası istemiyle yargılanıyor.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı