Gündem Haberleri

GÜNDEM

  2 yıl inzivaya çekileceğim

  Okan KONURALP/ANKARA
  24.08.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Dün CHP Lideri Baykal’ı ziyaretiyle 37 yıl aradan sonra bir siyasi partiye veda eden ilk Genelkurmay Başkanı olan Orgeneral Özkök, hakkındaki değerlendirmeleri hoşgörüyle karşıladığını söyledi. Özkök, "İki yıl inzivaya çekileceğim. Kendimi unutturacağım" dedi.

  GENELKURMAY Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’a, emekliliğinin ilk dönemiyle ilgili planını "İki yıl için inzivaya çekileceğim. Kendimi unutturacağım" sözleriyle açıkladı. Özkök, dün 37 yıl aradan sonra bir siyasi partiye veda ziyaretinde bulunan ilk Genelkurmay Başkanı oldu ve Baykal’ı CHP’nin yeni genel merkez binasında ziyaret etti.

  SURİYE KASESİ VE ACIBADEM

  Baykal,
  görüşmede Özkök’e, 13. Yüzyıl Mısır ve Suriye el sanatı örneği, Paşabahçe’nin Osmanlı Koleksiyonu’ndan altın işlemeli bir kase hediye etti. Ayrıca her gelen ziyaretçisine yaptığı gibi acıbadem kurabiyesi ve çay ikram etti.

  KONFERANSLARA KATILIRIM

  Edinilen bilgiye göre, Özkök, Baykal ile 45 dakika süren görüşmesinde, "İki yıl inzivaya çekileceğim. Bu süre içerisinde Türkiye’yi ve dünyayı internet ortamının da sağladığı imkanlarla izlemeye çalışacağım" dedi. Özkök, davet alması durumunda, bu süre içinde bazı konferanslara katılabileceğini de söyledi.

  DEVİR TESLİM KONUŞMASI

  Özkök, 28 Ağustos’taki devir teslim töreninde yapacağı konuşmayla ilgili olarak da Baykal’a bilgi verdi. Özkök, geçmişe bir göndermede bulunmadan, sadece gelecekle ilgili öngörülerini içeren bir konuşma yapacağını söyledi. Lübnan’a asker gönderilmesi tartışmalarıyla ilgili olarak ise "Bu süreç hükümetin sorumluluğundadır. Hükümet bu yönde bir karar alırsa, Türk Silahlı Kuvvetleri’ne de karara uymak düşer" dedi.

  PKK VE DIŞ DESTEK

  Özkök’ün Baykal ile özellikle PKK terörüne yönelik dış desteğin mutlak surette kesilmesi gerektiği, bunun sağlanması halinde de Türkiye’nin terör konusunda en kısa sürede sonuç elde edebileceğine yönelik inancını paylaştığı öğrenildi. Baykal ise Özkök’e, "Son dönemde gösterdiğiniz performans övgüye değerdi. Özellikle yeni Genelkurmay Başkanı Büyükanıt Paşa’nın atanma süreciyle ilgili olarak teamüllere uygun yönetim konusundaki hassasiyetinizi takdirle karşıladığımı bir kez daha yenilemek istiyorum" dedi. Bunun üzerine Özkök, ’Türkiye’nin siyasi ve siyasetçi iklimi’ ile ilgili olarak kısa bir değerlendirme yaparak, şöyle konuştu:

  SİYASETÇİYE İHTİYAÇ VAR

  "Siyasetçiye her ne olursa olsun değer verilmesi gerekir. Türkiye’de siyasete ve siyasetçiye kötü bakılmasını, negatif değerlendirmelerin muhatabı kılınmasını doğru bulmuyorum. Demokrasilerde her türlü sorun siyasetle çözülür. Demokrasinin siyasete ve siyasetçiye olan ihtiyacı gözardı edilemez."

  MASAYA VURMA KONUSU

  Görüşme sırasında, Özkök ile Baykal arasında ’Masaya vuran Genelkurmay Başkanı’ sohbeti de geçti. Özkök, kendisi hakkında yapılan değerlendirmeleri hoşgörüyle karşıladığını belirtti.

  SİZE TEVECCÜH

  Baykal, görüşme sonrasında Özkök’ü makam arabasına kadar geçirdi. Genel Merkez binasındaki kısa süreli yürüyüş sırasında Özkök, "Birçok yere veda ziyaretine gittik, bu kadar çok basın mensubuyla karşılaşmadık. Bu size yönelik bir teveccüh olmalı Sayın Baykal" diye konuştu. Baykal ise Özkök’ün jestine "Çok naziksiniz, ancak sizin rolünüzü ve öneminizi de gözardı edemeyiz" sözleriyle cevap verdi.

  37 yıl sonra bir ilk

  Orgeneral Özkök, dün 37 yıl aradan sonra bir siyasi partiye veda ziyaretinde bulunan ilk Genelkurmay Başkanı oldu. Baykal görüşme sonrası otomobili hareket ederken Özkök’ü öne doğru hafifçe eğilerek selamladı. Özkök de otomobilin camını açarak veda selamıyla karşılık verdi.
  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı