Gündem Haberleri

GÜNDEM

  2 yamaç paraşütü siste kayalıklara çakıldı: 4 yaralı

  Sezer ŞAHİNDAŞ/FETHİYE (Muğla), (DHA)
  24.05.2010 - 07:53 | Son Güncelleme: 24.05.2010 - 10:05

  Muğla'nın Fethiye İlçesi'ndeki Babadağ'da dün iki yamaç paraşütü yoğun sis nedeniyle kayalıklara çakıldı. Hava muhalefeti nedeniyle helikopterin iniş yapmakta zorlandığı bölgede yaralanan 4 kişiden 2'si dün gece kurtarıldı. Arazinin kayalık olması nedeniyle geceyi burada geçiren diğer 2 kişi ise bu sabah erken saatlerde kurtarıldı. Fethiye Devlet Hastanesi'ne getirilen yaralıların sağlık durumu iyi.

  Dün saat 17.30 sıralarında Babadağ'a çıkan İngiliz 25 yaşındaki Catherina Deways ile 71 yaşındaki Rocger Parker, yamaç paraşütü pilotları Serkan Akan ve Ramazan Okşak ile 1900 metre yükseklikten arka arkaya atladı. Kısa süre sonra sise giren iki pilot, paraşütlerin kontrolünü kaybedince, kayalıklara çakıldı. Farklı bölgelere düşen paraşütlerdeki 4 kişi, vücutlarının çeşitli yerlerinden yaralandı.

  Yaralı pilotlar, cep telefonuyla yardım isteyince bölgeye kurtarma helikopteri sevk edildi. Ancak havanın sisli, bölgenin sarp ve kayalık olması nedeniyle helikopter iniş yapamadı. Bunun üzerine, yanlarında sedyelerle jandarma ve AKUT'tan oluşan 20 kişilik ekip, yaralıları kurtarmak için yola çıktı. Düzlük alanı araçlarla aşan ekip, yaralılara yakın bir bölgede iki gruba ayrıldı.

  Havanın kararması ve sis nedeniyle zorlanan ekiplerden biri, saat 22.30 sıralarında Serkan Akan ve yolcusu Catherina Deways'a ulaştı. İlk müdahaleleri olay yerinde yapılan yaralılar, sedye ile yaklaşık 500 metre ilerideki ambulansa taşındı. Fethiye Devlet Hastanesi'ne götürülen iki yaralı tedaviye alındı.

  GECEYİ KAYALIKLARDA GEÇİRDİLER

  Pilot Ramazan Okşak ve diğer turisti kurtarmak için yola çıkan diğer ekip ise gece yarısı kazazedelere ulaşabildi. Ancak gecenin karanlığında yaralıları dik kayalıklardan indirmenin tehlikeli olacağı düşüncesiyle çalışmalara ara verildi. Yanlarında uyku tulumu, yiyecek ve çadır da bulunan ekip, ateş yakıp ısınarak geceyi burada geçirdi. Pilot Ramazan Okşak, AKUT ve diğer pilotların yardımıyla sabaha karşı sedyeyle bulunduğu yerden alınırken, daha sarp kayalıklarda bulunan İngiliz Parker için ise günün iyice aydınlanması beklendi.

  İngiliz turist, erken saatlerde Dalaman İlçesi'nden havalanan askeri helikopter tarafından bulunduğu yerden alınarak Fethiye Devlet Hastanesi'ne getirildi. Sol kolunda kırık bulunan Parker'in sağlık durumunun iyi olduğu belirtildi. Pilotlardan Serkan Akan'ın iki bacağında da kırıklar olduğu, diğer yaralıların sağlık durumunun iyi olduğu kaydedildi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı