Gündem Haberleri

  ‘2 tur’ turları

  Hürriyet Haber
  30.01.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  MGK'da yerel seçimlerin iki turlu olmasında fikirbirliğine varılması, partiler arasında tartışma yarattı. Öneriye ANAP ve DSP destek verirken, FP, DYP ve CHP karşı çıkıyor. Bu önerinin Meclis'te yasalaşabilmesi için FP, DYP veya CHP'den birinin ikna edilmesi gerekiyor.

  Milli Güvenlik Kurulu'nun, asker ve sivil kanadının, önceki günkü toplantıda yerel seçimlerin iki turlu olmasında fikirbirliğine varmaları, siyaset sahnesindeki tartışmayı yeniden canlandırdı. Başbakan Yardımcısı Hüsamettin Özkan, Meclis'ten çıkarılacak birkaç maddelik tasarıyla bu uygulamanın seçime yetiştirilebileceğini savunurken, DSP yöneticileri, ANAP ve DYP'nin de desteklemesi durumunda, bu düzenlemenin gerçekleşecebileceği görüşünde birleşiyor. Bu öneriye ANAP ve DSP destek verirken, FP, DYP ve CHP karşı çıkıyor. Bu önerinin Meclis'te yasalaşabilmesi için FP, DYP veya CHP'den birinin ikna edilmesi gerekiyor.

  DSP: YETİŞİR

  DSP Grubu, Meclis'teki yerel yönetim reformu tasarısının uzun olması nedeniyle, bu tasarıdan birkaç maddeyi alarak seçimlerin iki turlu olmasını sağlayacak düzenlemenin yapılabileceği görüşünde. TBMM Başkanvekili DSP'li Uluç Gürkan, ‘‘Eğer Meclis'te ittifak sağlanabilirse, bu düzenlemeyi olumlu buluyorum’’ dedi.

  ANAP: HAZIRIZ

  ANAP Grup Başkanvekili Ülkü Güney, parti olarak iki turlu yerel seçim konusunda başından beri ısrarcı olduklarını belirtti. FP başta olmak üzere bazı partilerin engellemesi nedeniyle iki turlu seçim teklifinin görüşülemediğini kaydeden Güney, ‘‘Biz sözümüzün arkasındayız. Her türlü katkıyı sağlamaya hazırız’’ diye konuştu. Güney, 2 maddelik bir yasa teklifiyle iki turlu seçimin Meclis'den geçirilebileceğini ve 18 Nisan seçimlerine yetişebileceğini belirtti.

  DYP: İPTAL NEDENİ

  DYP Grup Başkanvekili Turhan Güven, mahalli seçimlerde belediye başkanlık seçiminin düzenlenecek bir yasa ile iki turlu hale getirilmesinin, ‘Anayasa Mahkemesi’nin iptal gerekçesi' olacağını ileri sürdü. Güven, ‘‘Anayasa'nın 127'nci ve 67'inci maddeleri çok açık. 127'nci maddesi mahalli seçimler ile milletvekili genel seçiminin birlikte yapılacağını hükmediyor. Siz şimdi tutup da belediye başkanlık seçimini bu bütünün içinden ayırıyorum derseniz, bu durumda 127'nci maddeye aykırı davranmış olursunuz. 67'inci madde ise temsilde adelet yönetimde istikrar diyor. İki turlu seçimde temsilde adaleti sağlayamazsınız. Çünkü ilk turda birkaç adayı elemeniz gerekiyor. Seçimleri iki turlu hale dönüştüren bir yasanın çıkması halinde Anayasa Mahkemesi'ne açılacak bir dava ile seçim iptal olur. Onun için Anayasa'da gerekli değişiklik yapılmadan iki turlu ile ilgili düzenleme iptal nedeni olur’’ dedi.

  CHP: SEÇİME TAKOZ

  CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ın da yakın çevresine, ‘‘Biz eskiden beri iki turlu seçime mesafeli duruyoruz. ANAP-DYP-DSP anlaşsınlar ama eksikleri olursa, bu eksiği biz kapatmayız’’ dediği belirtildi. CHP Genel Sekreteri Adnan Keskin de, bu tartışmaların seçim arabasının önüne takoz koyma olduğunu savundu.

  FP: KARŞIYIZ

  FP Genel Başkan Yardımcısı Cemil Çiçek, iki turlu seçim önerisine kesin olarak karşı çıktı, ‘‘Bunun altında seçim sonuçlarını şimdiden kabullenmeme gibi bir amaç yatıyor’’ diye konuştu.

  Ecevit: İnceliyoruz

  Başbakan ve Demokratik Sol Parti Genel Başkanı Bülent Ecevit, dün bir gazetecinin, ‘‘Yerel seçimlerin iki turlu yapılması konusunda MGK'da görüş birliğine varıldı. Neden bu bildiride yer almadı?’’ sözlerine, ‘‘Bu, bir karar olarak belirtilmedi. Üzerinde durulan konulardan biridir. Konuyu inceleme aşamasındayız’’ karşılığını verdi.

  YSK: Yasayla olur

  Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Turfan Algan, uygulanabilir bir yasanın çıkması halinde belediye başkanlığının iki turlu seçimle yapılabileceğini söyledi. Algan, ‘‘Mart ayının 20'sine kadar uygulanabilir bir kanun çıkarılırsa, yerel seçim iki turlu yapılabilir. Bu 18 Nisan'da iki seçimin birlikte yapılmasını da etkilemez’’ dedi.  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı