Gündem Haberleri

  2 polise 8 yıl sonra: Yakalayın

  Ayşegül USTA/ İSTANBUL
  13.01.2015 - 02:02 | Son Güncelleme:

  Hrant Dink’in 19 Ocak 2007’de vurularak öldürülmesinden 8 yıl sonra, polis memuru Muhittin Zenit ile Komiser Özkan Mumcu hakkında ‘Görevi kötüye kullanmak’ ve ‘İhmal suretiyle ölüme neden olmak’ suçlarından yakalama kararı çıkarıldı. 2 polis olay tarihinde Trabzon İstihbarat Şube Müdürlüğü’nde görev yapıyordu.

  AGOS Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’in 19 Ocak 2007’de vurularak öldürülmesine ilişkin soruşturmada 8 yıl sonra, olay tarihinde Trabzon İstihbarat Şube Müdürlüğü’nde görevli polis memuru Muhittin Zenit ile Komiser Özkan Mumcu hakkında ‘Görevi kötüye kullanmak’ ve ‘İhmal suretiyle ölüme neden olmak’ suçlarından yakalama kararı çıkarıldı. Zenit ve Mumcu, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu’nca yürütülen soruşturmada tutuklanma talebiyle sevk edildikleri İstanbul 5’inci Sulh Ceza Hâkimliği’nce yurtdışına çıkış yasağı konularak serbest bırakılmıştı. Soruşturmayı yürüten Cumhuriyet Savcısı Gökalp Kökçü’nün yaptığı itirazı değerlendiren İstanbul 6’ncı Sulh Ceza Hâkimliği, Muhittin Zenit ve Özkan Mumcu hakkında yakalama emri çıkardı.

  TUNCEL İLE GÖRÜŞME

  Muhittin Zenit’in ismi, Dink cinayetine ilişkin soruşturma ve yargılamada sık sık geçmişti. Zenit’in, cinayetin azmettiricisi olduğu gerekçesi ile yargılanan ve kamuoyunda ‘Büyük abi’ olarak tanınan yardımcı istihbarat elemanı Erhan Tuncel ile doğrudan bağlantıda olduğu, hatta cinayetten hemen sonra telefon ile görüştükleri öne sürülmüştü. Tuncel ve Zenit arasındaki bu telefon görüşmesi, yakalama kararının da en önemli gerekçeleri arasında yer aldı. Yakalama kararındaki bir diğer gerekçe ise cinayete ilişkin istihbari bilgilerin Trabzon İstihbarat Şube Müdürlüğü’nce İstanbul İstihbarat Şube Müdürlüğü’ne iletilmemesi oldu.

  O polisi sormuşlardı

  DİNK cinayetine ilişkin soruşturma kapsamında şüpheli olarak ifadesi alınan dönemin Emniyet İstihbarat Dairesi Başkanı Ramazan Akyürek’e, cinayetten sonra Zenit’in Tuncel ile bağlantıya geçmesi için bir talimatının olup olmadığı ve Tuncel ile Zenit arasındaki telefon görüşmesi sorulmuştu. Zenit ve Tuncel görüşmesi, Akyürek’in ifade tutanağına şöyle yansımıştı:
  Erhan Tuncel Zeynel diye bir çocuk vardı. Sonra bir tane daha çıktı. Zannetmiyorum yani vurulacak şekil belliydi. Eğer öyleyse bunlarla alakalıdır da zannetmiyorum.
  Muhittin Zenit Ne oğlum direkt kafaya sıkmışlar.
  ET Öldü mü?
  MZ Tabi canım tek farklılık kaçmayacaktı ama bu kaçtı
  ET Yakalandı mı peki
  MZ Yok canım
  ET Yok abi yok kesinlikle, eğer bizimle alakalıysa araştırırım ederim, getiririm, uygun bir şekilde size de teslim ederim, yani
  MZ Ulan oğlum ne getiriyorsun, getirmenin ne gereği var.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı