Gündem Haberleri

GÜNDEM

  2. ‘Oturan Savcı’

  ANKARA
  11 Eylül 2013 - 01:42Son Güncelleme : 11 Eylül 2013 - 06:58

  30 Ağustos Zafer Bayramı törenlerinde İzmir’in Bergama Cumhuriyet Başsavcıvekili Hasan Yüksel gibi Edremit Başsavcıvekili Cuma Çoban’ın da bayrak geçisi sırasında ayağa kalkmadığını belirten CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran konuyu Meclis gündemine taşıdı.

  Edremit’teki tören fotoğraflarını paylaşan Oran, Adalet Bakanı Sadullah Ergin’in yanıtlaması istemiyle soru önergesi veren Oran, 30 Ağustos’ta bayrak geçişinde ayağa kalkmayan başka savcı olup olmadığını ve haklarında hangi işlemin yapıldığının açıklanmasını istedi. Oran’ın soruları şöyle: “30 Ağustos Zafer Bayramı ile ilgili resmi törenlere protokol görevini yerine getirmek üzere katılan Cumhuriyet Başsavcıları ile başsavcıvekillerinin, Türk Bayrağı veya askeri birlik sancaklarının geçişi sırasında ayağa kalkıp kalkmamasıyla ilgili bakanlığınız döneminde yayımlanmış herhangi bir emriniz var mıdır? Varsa içeriği nedir? Bergama Cumhuriyet Başsavcıvekili Hasan Yüksel’in ve Edremit Cumhuriyet Başsavcıvekili Cuma Çoban’ın ayağa kalkmamasının gerekçesi nedir? Bu durumla ilgili herhangi bir disiplin işlemi başlattınız mı? Disiplin işleminin sonucu nedir?”

  FARK EDİNCE AYAĞA KALKTIM

  Savcı Cuma Çoban ise şunları söyledi: “Bayrak geçtiğinin bile farkında değildim. Fark eder etmez ayağa kalktım. O esnada dikkatsizliğim olduysa bilemiyorum. Çok üzgünüm. Bunun bedelini mesleki anlamda ödeyeceğimi biliyorum. Keşke başka bir nedenden dolayı bedel ödeseydim, razı olurdum. Ancak, bu suçlamayı kesinlikle kabul edemem. Bayrağım için ölmeyi tercih ederdim.”

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı