İSTANBUL HABERLERİ

2’nci Abdulhamid Han’ın Hayatı Eyüp’te Anlatıldı

IHA
13 Temmuz 2015 - 10:48Son Güncelleme : 13 Temmuz 2015 - 10:49

IHA

Eyüp’te düzenlenen “Tarihten Sahneler” programında Osmanlı padişahlarından 2’nci Abdulhamid Han canlandırılarak, hayatı ve liderliği anlatıldı.
Eyüp Belediyesi Ramazan’ın ruhuna uygun olarak gerçekleştirdiği etkinliklerle vatandaşların beğenisini toplamaya devam ediyor. Eyüp Belediyesi Caferpaşa Kültür ve Sanat Merkezi’nde “Tarihten Sahneler” adlı gösterinde bu hafta gerçekleştirilen, Sultan 2’nci Abdulhamid Han canlandırması Eyüplüler tarafından büyük alkış topladı. Her hafta sonu Caferpaşa Kültür Merkezi’nin bahçesine kurulan mini sahneyle, Osmanlı padişahlarının karakteristik özellikleri ve o dönemin olaylarının anlatıldığı müzikal canlandırmada, bu hafta 113’üncü İslam Halifesi Sultan 2’nci Abdulhamid Han’ın icraatları işlendi.
Osmanlı’da eğitim, ekonomi, ulaşım ve yapı gibi bir çok alanda moderniteyi köklerle uyumlu hale getirip hizmetler sunan II. Abdülhamid’in, bunalımlı bir dönemde tahta çıkmasına rağmen halkı ve İslam milletinin selameti için yaptığı çalışmalarla, bir çok dünya liderinin itiraflarında yer ayrıldığı biliniyor. Batıya karşı dengeci, doğuya karşı İslamcı politikalar izleyen 2’nci Abdulhamid’in, tecrid edilmesi sonucu yaşanan olaylardan sonra İttihat Terakki kadroları ve kendi dönemindeki aydınların pişman olduklarını söylemesi tarihe yön veren siyasi dehasını bir kere daha ortaya çıkarıyor.
“ÇOK YÖNLÜ BİR LİDER”
Tarihten Sahneler adlı programla ilgili konuşan Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın, programdaki canlandırma sahnelerinin Eyüplülere kültür ve medeniyet tarihimizin zamana yön veren akışını hatırlatmak olduğunu ifade etti. Başkan Remzi Aydın “2’nci Abdulhamit’in icraat ve faaliyetlerini maalesef hala tam anlamıyla hayata dökebilecek bir konuma geçemedik. O çok yönlü bir lider. Ülkesi, halkı ve din kardeşleri için kendi haklı konumundan vazgeçip tarihe adını yazdırmış bir İslam Halifesi. II. Abdülhamid’in siyasi hayatı baştan sona tez ve doktora olarak işlenmesi gerekiyor. Siyasete atılacak olanların mutlaka onun hem siyasi hem de hizmet hayatını incelemesi ve araştırması gerekiyor” dedi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

İstanbul haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İstanbul ilinden 2’nci Abdulhamid Han’ın Hayatı Eyüp’te Anlatıldı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 13 Temmuz 2015 tarihinde saat 10 48’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça 2’nci Abdulhamid Han’ın Hayatı Eyüp’te Anlatıldı haberi güncellenecektir.

  İSTANBUL YOL DURUMU
  İstanbul3 DERECE
  Yol durumu »
  İSTANBUL NAMAZ VAKİTLERİ
  18 Ağustos 2017, Cuma
  • İmsak
   04:16
  • Guneş
   06:09
  • Öğle
   13:19
  • İkindi
   17:07
  • Akşam
   20:07
  • Yatsı
   21:45
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı