Dünya Haberleri

DÜNYA

  2 müthiş iddia

  Hürriyet Haber
  22 Aralık 2001 - 01:54Son Güncelleme : 22 Aralık 2001 - 01:54

  Amerikan ABC Televizyonu, Usame bin Ladin'in 11 Eylül saldırılarını itiraf ettiği video kasetin İngilizce'ye çevirisinde yanlışlıklar olduğunu öne sürdü.

  KASET YANLIŞ

  ABC'ye göre, Pentagon'un, iki bağımsız tercüman tarafından Arapça'dan İngilizce'ye çevrilmiş alt yazılı haliyle yayınlanan video kasette, ‘‘anlaşılamadı’’ olarak belirtilen bölümlerde, özellikle Suudi Arabistan'ın teröristlere yardımına ilişkin bilgiler bulunduğunu ileri sürdü. Washington'daki bazı gözlemciler, Bin Ladin'e desteğin Suudi Arabistan'da sadece radikal İslamcılar'dan değil, bizzat Suudi hükümetinden geldiği iddialarının çok ciddi olduğunu, ancak ABD'nin, kasetteki bölümleri görmezden gelmeyi tercih ettiği belirtiliyor.

  ÇEVİRİDE OYNANDI

  Alman ARD Televizyonu'ndaki ‘‘Monitor’’ Programı ise kaseti Hamburglu şark bilimcisi Prof. Gernot Rotter ve yeminli iki tercümana izletti. Kasette, Pentagon tarafından verilen İngilizce tercümenin bazı bölümlerine, Bin Ladin'in suçlu olduğu sonucuna vardıracak olan ifadeler yerleştirildiği belirlendi. Prof. Rotter, şu açıklamayı yaptı: ‘‘Tercümeyi yapan Amerikalı tercümanlar, anlaşılan o ki, duymak istedikleri bazı şeyleri, kasette yer almamasına rağmen tercümenin içine yazmışlar. Ama bunlar, kaset defalarca dinlenmesine rağmen kasette bir türlü duyulmuyor.’’
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı