2 milyar dolarlık ‘iş’e aracı oldu ‘Risk gözlüğü bitti’ mesajı verdi

Hülya GÜLER
10.01.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

Aracılık ettiği birleşme ve satın alma işlemleri ile son 3 yılda Türkiye’ye 2 milyar dolar gelmesini sağlayan Pragma Kurumsal Finansman’ın Yönetici Direktörü Kerim Kotan, “2011, 2010 yılından daha iyi bir yıl olacak. Çünkü artık yabancılar Türkiye’ye risk gözlüğü ile değil fırsat gözlüğü ile bakıyorlar” dedi.

SON 3 yılda aracı oldukları birleşme ve satın alma işlemlerinin toplamı 2 milyar doları bulan Pragma Kurumsal Finansman Yönetici Direktörü Kerim Kotan, “Türkiye’ye dönük algı artık çok değişti. Yabancılar risk gözlüklerini çıkardılar, Türkiye’ye fırsat gözlükleri ile bakıyorlar. Satın alma ve birleşmelerde 2010 yılı geçti. 2008-2009’da dünyada alıcı ile satıcı arasında derin bir uçurum oluştu. Bu boşluk 2010’da yavaş yavaş kapanmaya başladı” dedi.
2011 gelişinden belli
2011’in Türkiye’de satın alma ve birleşme işlemlerinde 2010’dan daha da iyi bir yıl olacağı öngörüsünde bulunan Kotan, şöyle konuştu: “2010’un son çeyreğindeki performans bize bunu gösterdi. Dünyada likidite fazlası var. Bu para gidecek yer arıyor. 2010 yavaş başladı ve ikinci yarıdan sonra hızlanmaya başladı. Artık alıcı ile satıcının beklentileri buluşmaya başladı. Aradaki boşluk 2011’de iyice kapanır.”
Vergi affı hız getirir
Pragma Yönetici Direktör’lerinden Değer Şahbaz da birleşme ve satın alma işlemlerinde dünyadaki hareketliliğin yanı sıra Türkiye’ye özgü bazı gelişmelerin de olumlu etkisi olacağına dikkat çekti. Şahbaz, vergi affı paketini örnek vererek şunları sçyledi: “Bu sayede piyasada ortaklığa uygun şirket sayısı artacak. Geçmişe dönük riskleri ve mali tablolardaki problemler sebebiyle ortaklığı düşünemeyen şirketler, bu sayede ortaklığa da sıcak bakacaktır.”
Çin, Hindistan, Hong Kong
Türkiye’ye uluslararası yatırımların yüzde 50’sinin hâlâ Avrupa’dan geldiğini kaydeden Şahbaz, şunları anlattı: “Krize rağmen bu böyle. Avrupa’nın sağlam şirketleri büyümek için Türkiye’yi tercih ediyorlar. Ancak sadece Avrupa değil, Çin, Hindistan, Hong Kong, Güney Kore gibi ülkelerden de Türkiye’ye yatırım artacak. Özellikle Çinliler Avrupa’ya yaklaşmak için Türkiye’deki yatırımlarını önümüzdeki dönem artıracaklar. Enerji en büyük cazibe alanı. Bunun dışında altyapı yatırımları, sağlık ve ilaç sektörü en çok ilgi gören alanlar.”

İlk çeyrekte 3 satın alma duyurusu olacak

SATIN alma ve birleşme işlemlerinde yapılan gizlilik anlaşması gereği yürütülen işlemlerin büyük bir gizlilikle tamamlandığını kaydeden Kerim Kotan, “2011’in ilk çeyreğinde 3-4 büyük satın alma ve ortaklık duyurusu yapmayı planlıyoruz. ABD’den, Avrupa’dan ve Körfez sermayesinden olabilir bunlar. Sektörde özellikle yabancı ortaklıklarda lideriz. Bunun nedeni bizim tek işimiz bu. Sadece müşterilerimize odaklanıyoruz. Ayrıca sektörleri çok iyi tanıyoruz. Yabancı işlem sayısı olarak da Türkiye’de birinci sıradayız” dedi.

Türkler dışarıda atak yapacaklar

KERİM Kotan, bu yılın Türk şirketlerinin yurtdışındaki satın alma ve ortaklıkları açısından dikkat çekici bir yıl olacağını söyledi. Kotan, “Türk şirketleri de global ya da bölgesel marka olma yolunda ilerliyorlar. Marka satın almalara sıcak bakan şirketlerin sayısı arttı. Türkiye’de belli pazar büyüklüğüne ulaşan şirketler dışa açılmak istiyor. Gelen talepler Grundig, Godiva gibi sürprizler olabileceğini gösteriyor” dedi.

Bize de ortaklık teklifleri geldi

KENDİLERİNE de zaman zaman ortaklık teklifleri geldiğini kaydeden Pragma Yönetici Direktörlerinden Değer Şahbaz, bu konuda şunları söyledi: “Ortaklık bizim şirket felsefemizde var. Biz çok ortaklı bir kuruluşuz. Şu ana kadar Avrupalı ve Uzakdoğulu firmalardan ortaklık teklifi geldi. Ancak biz şirketimize katma değer sağlayacak bir ortaklık olursa sıcak bakıyoruz. Ortaklık fikrine zaten yakınız. Görüştüğümüz şirketlere ve müşterilerimize de bu fikrin şirketlere kazandıracağı değerleri anlatıyoruz.”

Satış için en iyi zaman şimdi ortaklık patlayacak

TÜRKİYE’de birleşme ve satın alma işlemlerinde önümüzdeki 2-3 yıl içinde büyük bir atak yaşanmasını beklediğini kaydeden Değer Şahbaz, bunun nedenini şöyle açıkladı: “Türkiye’de 30’a yakın ofisi olup faaliyete başlamış ya da yatırım yapmış girişim sermayesi şirketi var.  Bir o kadar da halihazırda burada ofisi olmayıp yatırım yapmış şirket var.  40’a yakın bu alanda şirketin de Türkiye’de henüz bir yapılanması yok ama buraya gelmek istedikleri biliniyor. Yani bir şirketle ortak olma yada satın alma arayışı içinde olan ortalama 100 şirket var. Bunların çoğunun da Türkiye’ye ayırdığı belli miktarda bir fon var. Bu şirketler söz konusu fonların süresi dolmadan harcamak istiyorlar. Bu nedenle 2-3 yıl içinde Türkiye’de bir patlama olabilir. Dolayısıyla alıcı şirketler arasında bir rekabet yaşanacak. Satıcı açısından ise talep yoğun olduğu için iyi bir fiyat oluşması söz konusu. 2011 satış için iyi bir zaman gibi görünüyor. ”

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı