Gündem Haberleri

GÜNDEM

  2 milletvekiline ceza ve tazminat davası

  Hürriyet Haber
  02 Nisan 2004 - 01:45Son Güncelleme : 02 Nisan 2004 - 01:45

  Doğan Holding Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Doğan, CHP’li Yakup Kepenek ve Kemal Kılıçdaroğlu hakkında hakaret davası açtı. Doğan, İki vekilin hem cezalandırılmasını hem de tazminat ödemesini istedi.

  DOĞAN Holding Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Doğan, kendisine hakaret etmekle suçladığı CHP milletvekilleri Yakup Kepenek ve Kemal Kılıçdaroğlu hakkında ceza ve manevi tazminat davaları açtı. Doğan, 2 milletvekilinden her biri için 50 milyar lira olmak üzere toplam 100 milyar lira manevi tazminat isteminde bulundu.

  Bağcılar Asliye Ceza Mahkemesi’ne Aydın Doğan’ın avukatları tarafından verilen dava dilekçesinde, Emin Çölaşan’ın 12 Mart 2004 tarihli Hürriyet Gazetesi’nde köşesindeki, ‘Sevgili okuyucularım, bir süredir epeyce yorgun düştüm. Yoğun bir dönem geçirdik. Bir süre sizlerle birlikte olmayacağım. Beni bağışlamanızı diliyorum. Bir süre sonra yeniden birlikte olmak üzere şimdilik hoşçakalın’ dediği hatırlatıldı. 19 Mart 2003 tarihinde tekrar işinin başına dönen Çölaşan’ın izne çıktığı ve söz konusu yazının spekülasyonlara neden olduğu kaydedilen dava dilekçesinde, CHP Ankara Milletvekili Yakup Kepenek ile İstanbul Milletvekili Kemal Kılıçdaroğlu’nun, 17 Mart 2004 tarihinde A.A.’ya yaptıkları basın açıklamasında Doğan’a hakaret edip, halkın kin ve husumetine maruz bıraktıkları kaydedildi.

  Dilekçede Aydın Doğan ve Hürriyet Gazetesi’nin bugüne kadar hiç bir siyasi partinin güdümünde hareket etmediği, Çölaşan’ın izne çıkmasının şirket içi tartışmadan kaynaklansa bile, ‘Mevcut iktidara yaranmak için’, ‘TÜBİTAK ihalesini kapmak için’ yapıldığının söylenmesinin yanlış ve çirkin bir iftira olduğu vurgulandı. Dilekçede, TÜBİTAK’ın dergi basım ihalesiyle ilgili şu ifadeler yer aldı.

  TÜBİTAK’A İTİRAZ ETMEDİK

  ‘TÜBİTAK ihalesine her matbaa gibi Doğan Ofset ve Yayıncılık Matbaacılık A.Ş. de teklifte bulunmuş ve üçüncü sıraya kaydedilmiştir. En düşük teklifi veren Promat A.Ş., 4734 sayılı kanunda gösterilen koşulları taşımadığı gerekçesiyle ihaleden çıkarılınca, ihale Doğan Ofset ve Yayıncılık A.Ş.’ye verilmiştir. Kamu İhale Kurulu Promat A.Ş.’nin itirazını kabul ederek, ihaleden çıkarılma kararını kaldırmıştır. TÜBİTAK 10 Mart 2004 tarihinde en avantajlı teklifi Promat A.Ş.’nin verdiğini ve ihalenin bu şirkete kaldığını Doğan Ofset A.Ş.’ye tebliğ etmiştir. Doğan Ofset A.Ş. TÜBİTAK’ın ‘bilimsel bir derginin basımının çok geciktiği ve bu sonuca itiraz etmemeleri’ şeklindeki ricalarını kabul ederek, ihalenin Promat A.Ş.’de kalmasına onay vermiştir.’
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı