Gündem Haberleri

  2 km’lik asfalt yüzünden öldüler

  Saygı ÖZTÜRK
  16.08.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Tunceli’de Özel Harekátçı polislerin her gün gidip geldikleri yolun asfaltlanması gerektiği 2 yılda tam 4 kez yazıyla bildirildi. Son olarak "Kısa zamanda yapılacaktır" denilerek yola mıcır döküldü. Böylece PKK, piknik tüpüne C-4 patlayıcısı koyup, basma düzenekli mayın haline getirdi, mıcırın altına yerleştirdi. Ve 2 polisimiz şehit oldu.

  TUNCELİ’de Özel Harekátçı polis memurları Recep Tokur ve Abdulgafur Erkan’ın uzaktan kumandalı patlayıcıyla değil, basma düzenekli mayına dönüştürülen ve C-4 ile güçlendirilen piknik tüpüyle şehit edildiği ortaya çıktı. Polislerin, şehit olduğu yolun asfaltlanması için ilgili makamlara Tunceli Emniyet Müdürü tarafından 4 kez yazı gönderilmesine rağmen 2 kilometrelik yolun bir türlü asfaltlanmadığı anlaşıldı. Emniyet Müdürlüğü, tüm uyarılarına rağmen asfalt döktürmeyen ve 2 polisin şehit olmasına yol açan görevliler hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunacak.

  YAZI ÜSTÜNE YAZI

  Tunceli’de, teröristlerin kente sızmasını önlemek için Polis Özel Harekát Timleri ’K Noktası’ adı verilen 4 ayrı yerde 24 saat görev yapıyor. Özel Harekátçı polislerin, her gün gidip geldiği yolun asfalt olmaması, mayın döşenmesine uygun olması hareket kabiliyetini de sınırlıyor.

  Bölücü örgütün mayınlı eylemlerini artırması üzerine, yolların asfaltlanması konusu yeniden önem kazandı. Tunceli Emniyet Müdürü Osman Öztürk imzasıyla dönemin Köy Hizmetleri İl Müdürlüğü’ne, daha sonra da İl Özel İdare Genel Sekreterliği’ne 2004, 2005 ve son olarak 8 Haziran 2006’da gönderdiği yazıda, yollara mayın döşenmemesi için tek parça asfalt yapılması, böylece yola tuzaklama yapılıp yapılmadığının anlaşılacağı belirtildi.

  Emniyet Müdürlüğü, ilk olarak 4 Ekim 2004 tarihinde gönderdiği yazıdan olumlu sonuç alamayınca, 13 Ağustos 2005 tarihinde 2’nci bir yazı daha gönderdi. Ancak, birşey değişmedi. 7 Eylül tarihinde gönderilen uyarı yazısının ardından yolun asfaltlanması isteği yetkililere sözlü olarak da defalarca anlatıldı; sonuç değişmedi.

  EN KISA SÜREDE

  Son olarak 8 Haziran 2006 tarihinde İl Özel İdaresi Genel Sekreterliği’ne gönderilen yazıda, yolun asfaltlanması konusu hatırlatıldı, asfaltlamanın yapılmaması halinde mayınlı ve bombalı eylemler olabileceği hatırlatıldı. Bu yazıya İl Özel İdare Genel Sekreterliği’nden verilen 12 Haziran 2006 tarihli cevapta, Özel Harekát polislerinin pusu noktasına gidiş yolunun 2 kilometrelik bölümünün onarıldığı, mıcır döküldüğü ve en kısa sürede de asfaltlamasının yapılacağı belirtildi. 2 ay geçmesine rağmen, asfalt yapılmadı.

  SUÇ DUYURUSU /images/100/0x0/55eb2b97f018fbb8f8afe0c2

  Emniyet Genel Müdürlüğü yetkilileri, ihmali vurgulayarak şöyle konuştular: "Dökülen mıcırın asfalt kaplaması yapılmadığı için yol daha tehlikeli hale gelmiş. Emniyet Müdürlüğümüzün tüm uyarılarına rağmen yolu asfaltlamayan ve personelimizin şehit olmasına yol açanlar hakkında Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulunulacak. Arkadaşlarımız ihmalin sonucu şehit düştü."

  SURİYELİ ŞEROK

  Piknik tüpünden C-4 patlayıcısıyla desteklenen basma düzenekli mayını Suriye uyruklu PKK’lı ’Şerok’ kod adlı kişinin yaptığı belirlendi. 5 kişilik grubuyla Tunceli yöresinde mayın hazırlama ve tuzaklama çalışmasını yürüten Suriyeli teröristin yakalanması için çalışmaların devam ettiği, 6 kişinin gözaltına alındığını söylediler.

  Mıcır PKK’nın daha çok işine yaradı

  BİR türlü asfalt yapılmayan yola dökülen mıcır, mayınlı eylem planlayan PKK’lıların işini kolaylaştırdı. Piknik tüpünü basma düzenekli mayına çeviren, etkisini artırmak için C-4 patlayıcıyla destekleyen teröristler, polis Özel Harekát timlerinin geçiş yoluna gömüp, üzerini de mıcırla kapattılar. Polis aracı, basma düzenekli piknik tüpünden yapılan mayının patlaması sonucu dağılırken, benzin deposunun da parçalanmasıyla bir anda alev topuna döndü. Otomobilde bulunan Abdulgafur Erkan ile Recep Tokur yanarak şehit oldu.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı