Gündem Haberleri

GÜNDEM

  2. kayıp Susurluk silahları davası dosya bekliyor

  Hürriyet Haber
  19.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Susurluk'un 2. kayıp silahlar davası, Yargıtay'daki birinci davanın dosyasının gelmesini bekliyor. Ayrıca dava kapsamında eski özel timci Sedat Şahin'in ev adresinde ifadesi alınacak.

  Hospro Şirketi'nce, Emniyet Genel Müdürlüğü'ne hibe edilen silahlar ile bu silahlara ait susturucular ve bir roketatarın kaybolması ile ilgili olarak haklarında dava açılan eski Emniyet Genel Müdürlüğü Özel Harekat Dairesi Başkan Vekili İbrahim Şahin ile eski Emniyet Genel Müdür Danışmanı Mehmet Korkut Eken'in de aralarında bulunduğu 6 sanığın yargılanmasına devam edildi.

  Ankara 5. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davanın bugünkü duruşmasına, tutuksuz sanık Lütfi Eraslan ve 2 sanık avukatı ile müdahil İçişleri Bakanlığı'nın avukatı katıldı.

  Kimlik tespitinin ardından savunmasını yapan sanık Eraslan, HosproŞirketi'nce Emniyet Genel Müdürlüğü'ne hibe edilen silahlar ile ilgisinin bulunmadığını öne sürdü. Suçlamaları kabul etmeyen Eraslan, beraatini istedi.

  Mahkeme Başkanı Necdet Yaman, sanık İbrahim Şahin'in adresinin, sanık Şemsettin Özcan'ın ise adresinde olmadığının bildirildiğini kaydetti. Yaman, sanık Şahin'in hapis cezasına çarptırıldığı, Ankara 6. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen ilk kayıp silahlar davasının Yargıtay'dan dönmediğini de ifade etti.

  Eraslan'ın avukatı, müvekkilinin duruşmalardan vareste tutulmasını talep etti.
  Başkan Yaman, Eraslan'ın duruşmalardan vareste tutulmasına, Şahin'in bildirilen ev adresinde ifadesinin alınması için Kadıköy Ağır Ceza Mahkemesi'ne talimat yazılmasına ve Korkut Eken ile Şemsettin Canpolat'ın adreslerinin tespit edilmesine karar verildiğini açıkladı. 6. Asliye Ceza Mahkemesi'ndeki dava dosyasının Yargıtay'dan döndükten sonra gönderilmesi için müzekkere yazılmasına karar verildiğini bildiren Yaman, duruşmayı erteledi.

  Silahlar Ağar'ın talimatıyla Çatlı'ya teslim

  İddianamede, Hospro Şirketi'nce Emniyet Genel Müdürlüğü'ne hibe edilen 10 adet 9 mm Mikro Uzi, 10 adet Süper Mg, 11 adet 22 kalibre Beratta marka tabanca ile bu tabancalara ait susturucular ve 1 adet AL50 HV roketatarın, 31 Aralık 1993 ile 15 Haziran 1994 tarihleri arasında 7 ayrı gümrük kapısından yurda girişinin sağlandığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü'ne teslim edildiği belirtiliyor.

  Susurluk'ta meydana gelen trafik kazasına karışan 06 AC 600 plakalı otomobilde ele geçirilen ruhsatsız 5 adet silah arasında yer alan 22 kalibre Beratta marka tabancanın, Hospro Şirketi aracılığı ileyurda sokulan silahlar arasında yer aldığı ifade edilen iddianamede, bu tabancayla birlikte toplam 32 silahın bedelsiz ithalat yoluyla getirtilip teslim alınmasına rağmen resmi kayıtlara işlenmediği, Mehmet Ağar'ın talimatı doğrultusunda Korkut Eken tarafından ''yurtdışı operasyonlarda kullanılmak üzere'' Abdullah Çatlı'ya teslim edildiği kaydediliyor.

  İddianamede, sanıklar İbrahim Şahin, Mehmet Korkut Eken, eski Emniyet Genel Müdürlüğü Özel Harekat Dairesi Antalya Kurs Eğitim Müdürü Lütfi Eraslan, Antalya Kurs Eğitim Müdürlüğü'nde başkomiser Şemsettin Canpolat, Ertuğrul Ogan ve Necmettin Ercan'ın, ''görevleri gereği gözetim, denetim ve sorumlulukları altında bulunan devlete ait silahları, aranan ve yasadışı oluşumun mensubu olduğu ileri sürülen kişilere tevdi ve teslim ettikleri, eylemlerini gizlemek için resmi kayıtların usulüne uygun olarak tutulmasını memuriyet nüfuzunu kötüye kullanarak engelledikleri ve sanıkların bu şekilde yüklenen nitelikli zimmet suçunu işlediklerinin'' anlaşıldığı belirtiliyor.

  İddianamenin sonunda ise sanıkların, 18'er yıldan az olmamak üzereağır hapis cezalarına çarptırılmaları isteniyor. İddanamede ayrıca, sanıkların müebbeden memuriyetten men edilmeleri talep ediliyor.

  İlk kayıp silahlar davasında, İbrahim Şahin 1 yıl hapis cezasına mahkum edilmiş, 14 sanık ise beraat etmişti. Dosya halen Yargıtay'da bulunuyor.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNANLAR

   Sayfa Başı