2. Four Seasons Oteli Boğaz'a

Hürriyet Haber
07 Aralık 2000 - 00:00Son Güncelleme : 07 Aralık 2000 - 00:01

Kenan Evren'in Devlet Konukevi olarak düşündüğü tarihi bina otel oluyor.

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı'nın açtığı ihale sonunda, 49 yıllığına, toplam 29 milyon 250 bin dolar karşılığında Sultanahmet Turizm A.Ş. ve Four Seasons Hotel ltd.'ye kiraya verilen Beşiktaş'taki Devlet Konukevi, 2002 yılı ocak ayında otel olarak hizmete girecek.

Osmanlı'nın son döneminde bayram eğlencelerinin yapıldığı Atik Paşalar Sarayı'nın aslına uygun olarak inşa edilmesiyle ortaya çıkan yapıda, otel odalarından her birinin yaklaşık 200 bin dolara (137 milyar lira) mal olacağı belirtildi.

Devlet Konukevi'nin yapımına Kenan Evren'in cumhurbaşkanığı döneminde başlanmıştı. Ancak daha sonra Cumhurbaşkanlığı'na ait Tarabya'daki Huber Köşkü içinde yabancı konuklar için bir bölüm ayrılması kararı alınmış ve köşk buna göre yeniden düzenlenmişti. Beşiktaş'ta inşaatı tamamlanmayan binanın da konukevi olarak yapımından vazgeçilmişti.

Ağalar Dairesi

Tarihi yapı, Çırağan Sarayı'nın Beşiktaş yönündeki ilk binalarından biri olarak kabul ediliyor. Ağalar Dairesi ve Atik Paşalar Sarayı olarak da bilinen bina, şimdi 150 odalı otel haline getiriliyor. Binaya yüzme havuzu, Türk hamamı, balo salonu, masaj ve güzellik salonları ile çok sayıda lokanta da yapılıyor.

2002 yılında Boğaz'da beş yıldızlı yeni For Seasons Oteli olarak, turizme ‘‘Merhaba’’ diyecek olan bina, Cumhuriyet döneminde önce ilkokul, sonra da İETT deposu olarak hizmet vermişti. 1980'den sonra içindeki araç gereç boşaltılarak yanına yeni bir yapı daha inşa edilmiş ve Devlet Konukevi olmasına karar verilmişti.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı