« Hürriyet.com.tr
MENÜ

2. Fener örneği

‘Bizim taraftarlarımız iyi günde Beşiktaş’ı tercih ediyor, kötü günlerinde takıma küsüyor. F.Bahçeli Volkan, Schalke maçında talihsiz bir gol yedi. Ancak taraftarları ona sahip çıktı ve daha sonra bu moralle beraberliği yakaladılar.’

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

TAKVİM yaprakları 7 Ekim 2005 tarihini gösterirken Galatasaray İkinci Başkanı Ergun /images/100/0x0/55ea80e2f018fbb8f8843c94Gürsoy’un yaptığı bir açıklama büyük yankı yaratmıştı. Gürsoy, ‘Fenerbahçe bizi her alanda geçti’ diyerek, ezeli rakiplerinin başarılı çalışmalarını övmüş ve örnek göstermişti. Aradan 16 gün geçtikten sonra bu kez Beşiktaş Kulübü’nün basın sözcüsü Yahya Kemal Gencer, Fenerbahçe’nin taraftarının örnek alınması gerektiğini açık açık ifade etti.

Son günlerde sıkça dile getirilen ‘BJK İnönü Stadı’ndaki taraftar baskısı’ ile ilgili görüşlerini açıklayan Gencer, kendi seyircilerini sert bir üslupla eleştirip, uyarılarda bulundu.  Bolton maçında taraftarların ortamı germesinin oyuncuları olumsuz yönde etkilediğini ifade eden Basın Sözcüsü Gencer, bu konuda Fenerbahçe seyircisinin örnek alınması gerektiğini söyledi. Yahya Kemal Gencer, şöyle konuştu:

Fenerliler dışlamadı

‘Taraftarların oyuncular aleyhine tezahürat yapması performansımızda etkili oldu. Bu tip uluslararası maçlarda taraftarların takıma sahip çıkması gerekiyor. Fenerbahçe’nin Şampiyonlar Ligi’nde Schalke 04 ile yaptığı maçta kaleci Volkan talihsiz bir gol yedi. Ancak taraftarları Volkan’ı dışlamadı ve sahip çıktı. Fenerbahçe bu moralle daha sonra bunun semeresini aldı ve gol atma başarısı gösterdi.’

Gencer, konuşmasının sonraki bölümünde Beşiktaşlı taraftarlara yönelik eleştirilerini daha da sertleştirerek şunları söyledi:

Moral bozdular

‘Bazı grupların Bolton maçından sonra yaptığı kötü tezahürat, takımın moralini bozdu. Kendisini taraftar zanneden bir grup, takımı yanlış şekilde teşvik etmeye çalışıyor. Bunlar taraftar değil, dışarıdan yönlendirilen bir kesim. Yaptıkları hoş değil. Ayrıca Bolton Wanderers’ten bir puan almak kötü değil. Şartların olumsuzluğuna rağmen rakibimizi yenebilirdik. Bizim taraftarlarımız iyi günde Beşiktaş’ı tercih ediyor, kötü günlerinde takıma küsüyorlar. Bu şekilde bozguncu hareketlere prim veriyorlar.’

İstifa etmeyeceğiz

Beşiktaşlı taraftarların Bolton maçı sonrası ‘Yönetim istifa’ şeklindeki tezahüratlarını da değerlendiren Basın Sözcüsü Gencer, ‘Dışardan bağırarak yönetim kurulunun görevden ayrılması mümkün değildir. Yönetim kurulu ve başkanımız Yıldırım Demirören, sokaktan gelecek tepkilerle veya yönlendirmelerle görevi bırakacak şahsiyetlere sahip değildir’ diye konuştu.

Linç ediliyoruz

Beşiktaş yöneticisi Süleyman Eren de yönetim kurulunun sistemli bir şekilde linç edilmek istendiğini öne sürdü. Eren, ‘Olağanüstü kongre ile yönetime gelen bizlere yapılan bu hakaretler büyük bir haksızlıktır. 15 ay gibi kısa bir sürede kimsenin hayal bile edemeyeceği tesisler yaptık. Bize göre dünyaca ünlü yıldızlar transfer ettik. Amatör branşların yüzde 90’nında şampiyonluk elde ettik. Fakat futbolda istenilen başarılar gecikti. Beşiktaş 13 yıl şampiyon olamadığı dönemde bile bu kadar sistemli bir lince maruz kalmamıştı. Bu yetmezmiş gibi taraftarlarımız futbolcularımıza küfür ediyor. Böyle bir organize hareketin emellerine ulaşmasına asla izin vermeyeceğiz. Biz seçimle geldik, seçimle gideriz. Fenerbahçe derbisinde bile 15 aydır maça gelmeyen seçim simsarları iki haftadır tribündeki yerlerini aldılar. Bu yüzden gerçek taraftarımızın yönetime ve takıma sahip çıkmasını istiyoruz’ dedi.

Ergun Gürsoy ne demişti?

F.BAHÇE hem yapısal olarak, hem ekonomik olarak, hem de sportif başarı olarak çok gerilerden gelip önümüze geçti. Bu da taraftarların sinir sistemini bozdu. Bizimkini de bozdu. Nasıl olur? 5 sene Avrupa’da fevkalade futbol oynamış, başarılar elde etmiş, tesisleşmiş, her türlü özelliği olan bir takımın, kalkıp da Fenerbahçe’nin gerisinde olması, hem seyirciyi hem de bizi etkilemiştir, bunu inkar etmenin anlamı yok.

Futbolcular da ŞİKAYETÇİ

BEŞİKTAŞLI futbolcuların, taraftar baskısından rahatsız oldukları ve bu konuda yönetime dert yandıkları ileri sürüldü. Bolton maçı sonrası kendi aralarında bir toplantı yapan futbolcular, sonra topluca Futbol Şubesi Sorumlusu Kıvanç Oktay’la görüştü. Futbolcuların Oktay’a ‘İnönü Stadı’nda oynadığımız maçlarda rahat değiliz, taraftar protestosundan rahat oynayamıyoruz. Bizi biraz anlasınlar’ dedikleri belirtildi. Oktay’ın oyuncuları sakinleştirmeye çalıştığı ‘1-2 maç kazanırsanız ortam yumuşar. Kazanmaya bakın’ dediği ifade edildi.


Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler