2 bin yolsuzluk dosyası

Halil YETKİNLİOĞLU/ LONDRA
31.01.2015 - 11:24 | Son Güncelleme:

İngiliz polisinin iddia edilen yaklaşık 2 bin yolsuzluk dosyası arasında uyuşturucuyla ilgili suçlar, rüşvet, hırsızlık, cinsel suistimal ve yetkileri dışında dışarıya bilgi sızdırılması gibi konular yer almakta.

Londra’da 1829 yılında kurulmuş olan ve dünyanın modern anlamda ilk polis teşkilatlarından birisi olan Metropolitan Polisi (MET) ile ilgili iddia edilen, yaklaşık 2 bin yolsuzluk davasına doğru düzgün bakılmadığı gerekçesiyle, bu dosyaların tekrar açılması emri verildi.

Bugüne kadar 3 binden fazla soruşturma sonucu, sadece 900 polis memuru veya personeli cezaya çarptırılmış veya hizmet dışı bırakılmış.

Uyuşturucuyla ilgili suçlar, rüşvet, hırsızlık, cinsel suistimal ve yetkileri dışında dışarıya bilgi sızdırılması gibi konular İngiliz polis kuvvetlerinin yolsuzluk örnekleri arasında.

RAPOR BAŞLIĞI ‘DÜRÜSTLÜK ÖNEMLİDİR’

İngiltere Kraliyet Denetleme Kurumu yayınladığı rapor da, İngiltere ve Galler’de polis kuvvetlerinin, ‘yolsuzluk konusunda etkin istihbarat yapmadığına’ yer verdi.
Denetleme Kurumu Müfettişi Mike Cunningham, BBC Radyo 4’e yaptığı açıklamada, “Pek çok davanın düşme sebebi, iddiaların asılsız bulunmasıdır. Bazı iddiaların kötü niyetli ve asılsız olduğu doğrudur. Fakat, bu iddiaların bir kısmının gerektiği gibi incelenmediği ve soruşturulmadığı gerçeğini göz ardı etmemeliyiz. Polis şeflerinden, haklarında takip kararı alınmayan şikayetleri tekrar incelemelerini istiyoruz” dedi.

‘Dürüstlük Önemlidir’ başlıklı raporda, İngiltere ve Galler’de polis güçlerinin “yaygın” yolsuzluğu konusunda hiçbir kanıt bulunamadığını, fakat bir çok birimin “yolsuzluk konusunda etkin olarak istihbarat kullanmadığı” ifadeleri yer aldı.

GİZLİ TUTULMAYACAĞINDAN KORKULDU

Rapor ayrıca, yolsuzlukları soruşturan yetkililerin yetkilerini tam olarak ‘kullanmadıkları’ ve kanıt toplama fırsatlarını ‘kaçırdıkları’ konusunda ‘endişeleri’ de artırdı.
Araştırma ayrıca, yolsuzluk yapan arkadaşları hakkında ihbarda bulunmak isteyen dürüst polislerin, ihbarlarının gizli tutulmayacağından ‘korktukları’ için yanlış uygulamaları rapor etmediklerini ortaya çıkardı.

2 bin yolsuzluk dosyası

İngiltere İçişleri Bakanı Theresa May tarafından hazırlattırılan 226 sayfalık raporda, polislerin ve personelin genel olarak ‘dürüst ve profesyonel’ olduğu da vurgulandı.

2 bin yolsuzluk dosyası

Ulusal Polis Standartları ve Etik Uygulamasından Sorumlu Emniyet Müdürü Jacqui Cheer ise “Rapor, kıdemli polis memurlarının yolsuzluğun kökünü kazımaya kararlı olduklarını gösteriyor” dedi.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı