Ege Haberleri

  2 bin konuta çöpten enerji

  Ferah IŞIK - Ramazan ÇETİN, (DHA)
  22.02.2011 - 23:22 | Son Güncelleme:

  Denizli Belediyesi Entegre Katı Atık Tesisleri’nde elektrik enerjisi üretimi başladı. Günde ortalama 600 ton çöpün toplandığı kentte, metan gazından 2 bin konuta yetecek kapasitede elektrik enerjisi üretildi.

  ÇEVRE ve Orman Bakanlığı’nın 2009’da, “en çevreci belediye” ödülünü verdiği Denizli Belediyesi, kentin çöpünün döküldüğü alanda yeni uygulama başlattı. Belediye, çöplükteki metan gazından elektrik enerjisi üretimi için yap-işlet-devret sistemiyle Bereket Enerji’yle anlaşma yaptı. Bereket Enerji, 1 milyon dolarlık yatırımla geçtiğimiz günlerde çöplükteki metan gazından elektrik üretimine başladı ve saatte üretilen 640 kw enerji şebekeye verildi.Belediye Başkanı Mustafa Gökoğlan, Kumkısık Köyü Köyü yakınlarındaki katı atık entegre tesislerinde Ekim 2003’ten bu yana 1.2 milyon ton çöp toplandığını, depolanan çöpün üç ay içinde gaz haline geldiğini ve elektrik enerjisi üretiminin başladığını belirtti. Gökoğlan, “Düzenli çöp depolama sahamız 200 dönüm civarında. Üç metre yüksekliğinde çöp oluştuktan sonra 40 santimetre kalınlığında toprak koyuyoruz. Bu işlemi çöpler 65 metreye ulaşıncaya kadar sürdüreceğiz” dedi.

  Çöp arttıkça elektrik artacak

  Metan gazı çekmek için çöplüğe borular ve bacalar döşendiğini söyleyen Gökoğlan, “Çöp yükseldikte, bacalar da yükselecek. Bacalardan çıkan metan borularla merkez üniteye çekilip, burada gaz motoruna veriliyor. Son işlem olarak jeneratörle elektrik üretiliyor ve şehir şebekesine dahil oluyor. Şu anda 2 bin konutun günlük elektrik ihtiyacını üretiyoruz. Denizli’nin çöpü arttıkça üretilen elektrik miktarı da artacak” diye konuştu.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı