"Deniz Sipahi" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Deniz Sipahi" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Deniz Sipahi

2 bin 949 kişi bu işi istemedi

TÜRKİYE’de işsizlik var mı? Bana göre var, hem de çok... Yani istatistiklerin çok üzerinde... Bunu bana gelen mesajlardan, yakın çevremden gelen iş başvurularından anlıyorum. Keşke hepsine cevap verebilsem, özellikle gençlerimizi bir yerlere yerleştirebilsem diye düşünüyorum. Çünkü iyi eğitim almış, gelecek hayalleri olan insanların çalışmadıkları zaman büyük travmalar yaşadıklarını biliyorum.
Ama geçenlerde aldığım bir telefon aklımı karıştırdı. Arayan yakından tanıdığım bir arkadaşımdı. Adecco İzmir’in başındaki isim Oya Tüzün’dü.
Adecco, insan kaynakları danışmanlığı yapan önemli kurumlardan biri... Özetle; eğitimler veriyorlar, uygun işe uygun insanları yerleştiriyorlar.
Oya Tüzün, bir proje üzerinde çalıştığını söyledi. Aslında bu proje Binali Yıldırım’ın İzmir milletvekili olmasıyla daha da hızlandı. Yıldırım; İzmir’i teknoparkların, iletişim ağının merkezi haline getireceğini açıklayınca; büyük operatörler de call center’larını bu bölgede genişletme kararı aldılar.
İşte Oya Tüzün’ün üzerinde çalıştığı proje de onlardan biriymiş. Büyük telefon operatörlerinden biri, mevcut call center merkezini büyütmeye ve 300 kişiye daha iş imkanı sağlamaya karar vermiş.

 

2 bin 949 kişi bu işi istemedi


Oya Tüzün ve ekibi de her zaman yaptıkları gibi uygun işe uygun eleman seçimi için kolları sıvamış.

Toplam 3 bin kişiyle görüşmüş. Kendilerine işi anlatmışlar ve “ilgilenip ilgilenmediklerini” sormuşlar.
Bazı adaylardan gelen cevaplar şaşırtmış.
“Yaz tatilim var, tatil dönüşü gelebilirim” diyenler olduğu gibi, “Kaç para vereceksiniz” diye söze başlayıp uzayıp giden sorular da olmuş.
Oya Tüzün’ün anlattıkları özetle şöyle...
“Bu şehrin genç nüfusu, çalışkan, modern kadınları nerede, ben bulamıyorum. Bazen bu ülkede işsizlik yok, tembellik var diye düşünüyorum. 300 kişilik çağrı merkezi elemanı alacağız. Kendi sektöründe lider bir firma için kurulacak çağrı merkezine alım yapacağız.
Deneyimsiz, genç üniversite mezunları ve lise mezunları için tam bir fırsat. Ya da üniversite okumuş ama çalışmamış; ev ekonomisine destek olmak isteyen kadınlarımız için uygun bir iş çağrı merkezi müşteri temsilciliği pozisyonu... Elbette sadece kadınlarımız için değil, askerliğini yapmış ya da iki yıl tecilli gençlerimiz için de bir fırsat...
Yeni üniversite mezunu olmuş, deneyimsiz adayların işe girmeleri zaman zaman zor olabiliyor. Bütün bu ayrıntıları bize ulaşan, bizim ulaştığımız, konuştuğumuz adaylara aktardık.
Beni şaşırtan, bu kadar işsizliğin konuşulduğu bir dönemde, iyi bir başlangıç yapma fırsatı olan bu ve benzeri işlere gençlerimizin ilgisizliği... Kimseyi işe ilk girişte genel müdür yapmıyorlar. Başlangıç yapmak ve devamını getirmek çok önemli...”

Oya Tüzün, 3 bin kişinin 300’ünün görüşme masasına oturduğunu...
Bu sınavlar sonucunda sadece 50 kişinin şirketin testlerinden geçebildiğini ya da kendilerinin de işi kabul ettiğini söylüyor.
Yani 2 bin 949 kişi, işi istememiş...
İşsizliğin yoğun olduğu, herkesin kuyrukta olduğu yerde bu rakamlar beni şaşırttı.

X