Gündem Haberleri

  2 bin 877 kilometrelik koşu Kızılcahamam'da bitti

  A.A
  15.10.2008 - 17:07 | Son Güncelleme:

  Almanya'nın Hessen eyaletine bağlı Weilburg ilçesinde 25 sporcunun, dostluk ve kardeşlik mesajı vermek amacıyla 18 Eylül'de başlattıkları koşu, Kızılcahamam'da sona erdi.

  Kızılcahamam'ın kardeş şehri Almanya'nın Weilburg kentinden başlayan Avusturya, Macaristan, Romanya, Bulgaristan güzergahını izleyerek Türkiye'ye gelen, ellerinde Türk, Alman, KKTC ve AB bayrakları taşıyan yaşları 45-71 arasında değişen sporcular, Kızılcahamam halkının sevgi gösterileriyle karşılandılar. Bu sırada bazı sporcuların gözyaşlarını tutamadıkları görüldü.

  Sporcuların gelişi dolayısıyla Kızılcahamam Rıza Doğan Kapalı Spor Salonunda tören düzenlendi.

  Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, törende yaptığı konuşmada, tarihi bir gün yaşadıklarını belirtti. Türkiye'nin çeşitli etnik aidiyete sahip insanların binlerce yıldır barış içerisinde yaşadığı bir ülke olduğunu vurgulayan Eker, “Türkiye, beş yüz sene önce ırkçılık sebebiyle Avrupa'nın bazı ülkelerinden kovulan insanlara kucak açan bir ülke... Weilburg kentinden insanlar barış ve dostluğun evrensel mesajını 28 günde 2 bin 877 kilometre koşarak sadece Almanya'daki bazı ırkçılara değil bütün Avrupa'ya ve dünyaya aslında cevabı en güzel şekilde vermiş oldular. Bu dostluk ve kardeşliğin bundan sonra da sadece Weilburg-Kızılcahamam arasında değil Türkiye-Almanya arasında ve bütün dünyada devam etmesini diliyoruz” dedi.

  Eker, koşuya katılan sporculara teşekkür etti.

  Bu arada, 71 yaşındaki Alman sporcu Hans Ohlenmacher de bugün doğum günü olduğunu ve hayatının en mutlu gününü yaşadığını söyledi.

  Ohlenmacher, daha sonra Almanya'dan getirdikleri, Weilburg Belediye Başkanı Hans Peter Schick'ın dostluk ve kardeşlik mesajını içeren kağıdı Kızılcahamam Belediye Başkanı Adem Özbekler'e teslim etti.

  Özbekler, Alman sporcuların, “Bizler Türk kardeşiyiz. Bırakın onları yakmayı onları kucaklamaya gidiyoruz”diyerek bu koşuyu başlattıklarını söyledi.

  Başkan Özbekler ve Weilburg Belediye Başkanı Hans Peter Schick, iki kardeş şehir arasındaki ilişkilerden ve bu koşunun düzenlenmesinden duydukları mutluluğu dile getirdiler.

  Daha sonra Bakan Eker, koşuya katılan sporcuları kutladı ve Weilburg belediye başkanına plaket verdi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı