2.8 katrilyonluk vergiye Sezer onayı

Hürriyet Haber
01.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

DÜNYA Bankası'nın ‘‘gelir artırıcı önlemleri artırın’’ uyarısını Başkan Wolfensohn'un ağzından yinelediği gün, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer de 2.8 katrilyon liralık ek vergi yasasını onayladı. Yasa, dün Resmi Gazete’nin mükerrer sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi.

CUMHURBAŞKANI Ahmet Necdet Sezer tarafından imzalanan ve dün Resmi Gazete’nin mükerrer sayısında yayımlanarak yürürlüğe giren Ek Vergi Kanunu'yla, gelecek yıl için 2.8 katrilyon lira vergi hedefleyen Hükümet, bu yasayla aldığı yetkiler sayesinde de bazı vergilerin oranlarını yükseltecek. Bakanlar Kurulu'na başta Motorlu Taşıtlar Vergisi olmak üzere bazı vergi oranlarını, yeniden değerleme oranının yüzde 50 fazlasıyla arttırma yetkisi veren yasadan sonra, kararnamelerin peşpeşe gelmesi bekleniyor. Yüzde 56 olarak ilan edilmesi beklenen ‘yeniden değerleme oranı’nın yarısı eklendiğinde, Hükümet bazı vergileri yüzde 79'a kadar arttırabilecek. Maliye bu yasayla, Eğitime Katkı payı'ndan 550, Özel İletişim Vergisi'nden 600, Özel İşlem Vergisi'nden 350, Hayat Standardı'ndan 350-400, yatırım indirimi stopajından ise 500 trilyon lira vergi bekliyor.

CEP VERGİSİ:

Hazır kartlar da dahil olmak üzere, cep telefonu konuşma ücretlerinden, iki yıl daha yüzde 25 özel iletişim vergisi alınacak.

EĞİTİME KATKI:

Eğitime Katkı Payı uygulaması 31 Aralık 2002'ye kadar uzatıldı.

BANKA BİRLEŞMELERİ:

Bankacılık Üst Kurulu'ndan izin alınarak, Fo veya Fon dışından bankalarla yapılacak devir ve birleşmelerden elde edilen kazançlar, Kurumlar Vergisi'nden istisna edildi. Bu kazanç, Gelir Vergisi kesintilerine de tabi olmayacak. Devir veya birleşmelerde, feshedilen bankanın son bilançosundaki zarar, devralan kurum tarafından 5 yıl boyunca indirilebilecek.

YATIRIM İNDİRİMİ:

Kurumlar Vergisi'ne tabi kurumların, yatırım indirimi dahil olmak üzere, vergiden müstesna kazanç ve vergilerinden yüzde 15 oranında stopaj alınacak. Yasadaki tam yükümlülüğe tabi başka bir kurumun sermayesine iştiraklerinden elde ettikleri kazançlar düzenlemenin dışında tutulacak.

Kararnameyle gelecek vergiler

EK Vergi Yasası'na göre Bakanlar Kurulu'nun, bir dizi kararnameyle getireceği yeni vergi düzenlemeleri şunlar:

Bakanlar Kurulu, motorlu taşıtların cinsi ve modeline göre alınan vergileri, yeniden değerleme oranının yüzde 50 fazlası ve yüzde 50 altına kadar artırıp azaltabilecek.

Motorlu Taşıtlar Vergisi Kanunu'nda yer alan vergi miktarlarını, yeniden değerleme oranı veya bunun yüzde 50'sine kadar arttıran Hükümet, arttırılmış bu vergileri, taşıtların teknik özellikleri ve kullandıkları yakıta göre 20 katına kadar ikinci bir kez daha arttırabilecek.

EURO normlarına sahip katalikit konvertör sistemiyle donatılmış taşıtlarda, bu oran veya miktar yüzde 50'sine kadar azaltılabilecek.

Bakanlar Kurulu, şu anda yüzde 12 olan Ek Taşıt alım Vergisini yüzde 36'ya kadar arttırabilecek, yüzde 6'ya kadar indirebilecek.

Pasaport, ehliyet, damga gibi resmi işlemler ve harçlardan alınan vergiler de yine yeniden değerleme oranı kadar arttırılacak.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı