2.7 katrilyon lira ödenecek 201 bin İmarzede kurtulacak

Hürriyet Haber
31.10.2003 - 01:38 | Son Güncelleme:

İmarBankası krizinde, ‘10 milyara kadar peşin’ modeli benimsendi. İmarzedeler için Ziraat Bankası'nda hesap açılacak. 10 milyar liraya kadar peşin ödenecek. Geri kalan bölüm için 36 ay bloke vadeli hesap açılacak. Bonolar da mevduata çevrilerek ödenecek. 2.7 katrilyonluk peşin ödeme 201 bin İmarzede'yi kurtaracak.

İmar Bankası'ndaki mevduat ve bono hesapları Ziraat Bankası mevduatına dönüştürülecek. Peşin ödeme 10 milyar lira olarak belirlendi. Gerçek kişi hesap sahiplerine peşin ödeme için 10 milyar liraya kadar vadesiz hesap açılacak. Bu yolla 378 bin 469 İmar Bankası mudisinden 201 bin 331'i parasının tamamını alacak. Bu mudilere yapılacak ödeme tutarı 2.7 katrilyon lira olacak. 10 milyar liranın üzerindeki mevduatlar ise 36 aya kadar blokeli vadeli mevduata dönüştürülecek.

Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, Uzan Ailesi'nin 9 katrilyon liralık yükle batırdığı İmar Bankası'nın mudilerine yapılacak ödemelerle ilgili planı düzenlediği basın toplantısıyla açıkladı.

BAYRAMDAN ÖNCE ÖDEME

Şener, ödemeyle ilgili işlemlerin Ramazan Bayramı'ndan önce tamamlanacağını ve ilgililerin Ziraat Bankası hesap cüzdanlarını alabileceklerini tahmin ettiğini kaydetti. Şener, ‘‘Kimsenin alacağı ortada kalmayacak ancak gerçek alacak sahibi diye altını çiziyorum. Ne bankaya el konulduğu tarih itibariyle ne de nakden ödemenin yapılacağı tarihe kadar gerçek alacak sahipleri reel hiçbir kayba uğramadan paralarını alacaklardır’’ diye konuştu.

Şener, düzenlemeler tamamlandığı takdirde oluşturulan ödeme ve uygulanacak esasları şöyle açıkladı: ‘‘Mevduatlar ve Hazine Bonosu ana para tutarları ile hesaplanacak net faiz tutarları toplamı Ziraat Bankası'na Türk Lirası cinsinden mevduat hesabı olarak aktarılacaktır. Böylece her gerçek alacak sahibine alacağı olan paranın tamamına karşılık, Ziraat Bankası mevduat hesap cüzdanı verilecektir. Dolayısıyla alacakların tamamı kendilerine verilecek mevduat cüzdanında görülecektir. Yani cüzdanı aldığı andan itibaren alacaklarının tamamı ile ilgili mülkiyeti cebine girmiş olacaktır. Yani İmar Bankası hesap cüzdanı değil, Ziraat Bankası hesap cüzdanı alacağının tamamını göstermek üzere elinde olacaktır. Mudi parasının mülkiyetine bütünü ile hemen erişmiş olacaktır. Bu mevduatın 10 milyar liraya kadar olan kısmı vadesiz hesap şeklinde olacaktır. Kalan hesabın tamamı ise değişik dilimler halinde toplam 36 aya kadar blokeli vadeli mevduat hesabı şeklinde olacaktır.’’

Bu konuda bir de örnek veren Bakan Şener, 200 milyar lira hesabı olan mudi için, 10 milyar liralık bir vadesiz hesap ve toplam 6 adet vadeli hesap açılışı olacağını kaydetti.

İmarzede'nin parasına 4.5 ay faiz işlemeyecek

Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener'in açıkladığı ödeme planı, İmar Bankası'nda bulunan mevduatlara bankanın tasfiyesine karar verildiği 3 Temmuz 2003 tarihi ile, Ziraat Bankası'nda açılacak hesaplar arasındaki 4.5 aylık dönem için faiz işletilmeyeceğini gösteriyor. Şener açıklamasında İmar Bankası'ndaki mevduatlara 3 Temmuz 2003 tarihine kadar sektördeki 5 büyük bankanın ortalama faizinin işletileceğini söyledi. Şener, Ziraat Bankası'nda açılacak ‘vadeli’ mevduatlara ise TÜFE oranında faiz işletileceğini açıkladı. Ziraat Bankası'nda vadeli mevduatların açılmasının 3 hafta süreceği dikkate alınırsa, ödeme planında 3 Temmuz 2003 ile Ziraat mevduatlarının açılacağı tarih arasındaki süre için faiz işletilmesi öngörülmüyor.

Vadeli hesap teminat gösterilebilecek

İmar Bankası mudilerinin Ziraat Bankası'nda açılacak blokeli vadeli mevduat alacaklarını teminat göstermek suretiyle bankalardan kredi kullanabilmelerinin de mümkün olacağına dikkat çeken Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, ‘‘Bu da son derece önemli bir nokta. Hesabın bir kısmı vadeli olmakla birlikte, vadeli hesap teminat olarak ilgililer tarafından gösterilebilecek ve kredi olarak bunu kullanabilecektir’’ dedi.

Şener, böylece vadeli mevduat karşılığında kredi kullanabilme imkanına kavuşulmuş olacağını bildirerek, şöyle devam etti:

‘‘Yani vadeli ve vadesiz mevduat şeklindeki hesapların tamamına nakden ulaşmak mümkün olacaktır. Ya nakden vadesiz mevduatı istediği zaman alabilir ya da vadeli mevduat karşılığında da kredi mekanizması içerisinde bu nakde ulaşabilir. Ama tüm bunun ötesinde, alacağının tamamına mülkiyet olarak Ziraat Bankası mevduat cüzdanı şeklinde ulaşmış olacaktır. Ödemeğe esas tutarın belirlenmesi de önemli. İlgilerin alacağının miktarı nasıl belirlenecek? Her mudiye ait Ziraat Bankası'nda açılacak hesap tutarı, anapara ve 3 Temmuz 2003'e kadar işletilecek net faiz tutarları toplamından oluşacaktır. Ziraat Bankası nezdinde açılacak vadeli hesaplara ise TÜFE artış oranı üzerinden faiz tahakkuk ettirilecek ve tahakkuk ettirilen faiz ilgililere nakden ödenecek.’’

Döviz hesapları TL'ye dönüşecek

İmar Bankası mudileri için hazırlanan ödeme planında, döviz tevdiat hesabı bulunanların ödemelerine yönelik bir açıklama yapılmadı. Ancak, İmar Bankası'na döviz olarak yatırılan mevduat ödemelerinin de TL'ye dönüştürüleceği ve TL mevduatlar için öngörülene plan çerçevesinde ödeneceği öğrenildi.

Telsim'in hisse devrinde kader ayı

Telekomünikasyon Kurumu Başkanı Ömer Arasıl, Telsim'de sürdürülen soruşturma kapsamında toplanan bilgi ve belgelerin üyelere sunulduğunu, değerlendirmelerin ardından kararın en kısa sürede verileceğini bildirdi.

Telekomünikasyon Kurumu, Telsim'de hisse devriyle patlak veren tarihi soruşturmasında karar aşamasına geldi. 3 ay önce başlayan soruşturmanın, daha fazla gecikmeden kasım ayında sonuçlandırılmasına kesin gözüyle bakılıyor.

Telekomünikasyon Kurumu Başkanı Arasıl, ANKA'nın sorusu üzerine, 3 ay önce başlatılan Telsim soruşturmasında Maliye Bakanlığı, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı, Gelirler Genel Müdürlüğü, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), Rekabet Kurumu (RK) gibi kurum ve kuruluşlardan yardım ve destek aldıklarını, ortak çalışma yürüttüklerini söyledi.

Arasıl, soruşturma çerçevesinde toplanan bilgi ve belgelerin kurul üyelerine sunulduğunu, üyelerin Telsim'in durumunu gösteren söz konusu bilgi dosyalarını incelediğini kaydetti.

Arasıl, soruşturmanın 3 ay önce ağustosta başladığını hatırlatarak, daha fazla uzamadan bu süreci tamamlamak istediklerini anlattı. Arasıl, soruşturmanın kasım ayında sonuçlanma olasılığının çok yüksek olduğunu kaydetti.

AKP: İmar olayında 4 başkan istifa etsin

Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) Isparta Milletvekili ve Plan ve Büteç Komisyonu Üyesi Mehmet Emin Bilgiç, İmar Bankası olayını zamanında tespit etmedikleri için Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK), Merkez Bankası, Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) ve İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB) başkanlarının istifa etmesi gerektiği söyledi. Plan ve Bütçe Komisyonu'nda 2004 yılı bütçe tasarısının geneli üzerinde görüşmeler sırasında konuşan Bilgiç, ‘‘Dört kurumun, İmar Bankası'nı tespit edemedikleri için 'edemedikleri değil etmedikleri diyorum' başkan ve yöneticilerinin istifa etme zamanı geldi diye düşünüyorum’’ değerlendirmesinde bulundu.

Mehmet Emin Bilgiç bu konuda Türkiye Bankalar Birliği'nin sorgulanmasının da son derece faydalı olacağını ifade etti.

Konuşmasında Merkez Bankası'na yönelik başka eleştirilerde de bulunan AKP Isparta Milletvekili Mehmet Emin Bilgiç, Merkez Bankası'nın hükümetin enflasyonu düşürme çabalarına destek vermediğini savunarak, ‘‘Hükümeti sıkıntıya sokacak şekilde yanlış politikalar izledi. Adeta muhalefet gibi çalıştı’’ dedi.

Bono ödemeleri için yasa çıkarılacak

Abdüllatif Şener, İmar Bankası mudilerinin devlet iç borçlanma senetlerinin, 3 Temmuz 2003 değerleri üzerinden mevduata dönüştürüleceğini ve ödemelerin, mevduat ödeme planına göre yapılacağını bildirdi. Şener, Hazine bonalarının ödenebilmesine yönelik kanuni düzenlemeye ihtiyaç olduğunu, diğer ödemeler için ise Bakanlar Kurulu kararına ihtiyaç bulunduğunu söyledi.
Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı