Ekonomi Haberleri, Son Dakika, Haberler

EKONOMİ

2.5 milyon kış lastiği yetmedi

22 Aralık 2012 - 00:00Son Güncelleme : 21 Aralık 2012 - 19:45

Kar yağışıyla birlikte hareketlenen lastik sektörü talebe yetişmekte zorlanıyor.

Tüketiciler kış lastiği bulmakta zorlanırken sektör temsilcileri pazarda 1.5 milyon adet kış lastiği bulunduğunu yeni yönetmelikle bu rakamın 2.5 milyona ulaştığını belirtti. Türk Pirelli CEO’su Mete Ekin, Türkiye’yi etkisi altına alan kar yağışıyla birlikte kış lastiğine talebin patladığını belirterek, “Lastik pazarı binek grubu yenileme pazarı olarak 10 milyonu aşan bir pazardan oluşuyor. Normalde pazarın yüzde 15’i yani 1,5 milyon adeti kış lastiklerinden oluşurken yeni yönetmelikle birlikte bu pazarın 2,5 milyon seviylerine ulaştığını söyleyebilirim. Bu yılın sonunda kış lastik pazarının oransal olarak yüzde 15’ten yüzde 25’e çıkacağını öngörüyoruz” dedi.

AĞUSTOSTA BAŞLADI

Kış lastiklerini ağustos ayından itibaren bayilerine teslim etmeye başladıklarını belirten Mete Ekin, şöyle konuştu: “Şu anda da tüketicilerimizin ihtiyaçlarını elimizden geldiğince karşılayabiliyoruz. Bayilerimizde de ciddi bir yoğunluk söz konusu. Bu noktada tüketicilerimizin kış lastiklerini ekstra bir maliyet olarak görmemelerinin altını bir kez daha çizmek isterim. Tüketicilerimizin kış lastiklerini taktırmak için kar yağışını beklememelerini de tavsiye ederiz.”

PAZAR İTALYA’YA BENZER

Kış lastiği kullanımının trafiğe etkisi olduğunu belirten Brisa Tüketici Ürünleri Pazarlama Direktörü Egemen Atış, “Kış lastiği zorunluluğunun tüm araç grupları için yürürlüğe girmesi durumunda, Türkiye kış lastiği pazarının potansiyelini tahmin etmek amacıyla, ülkemize hem coğrafi hem de iklim şartları olarak benzer olan İtalya’yı referans aldık. Ayrıca, İtalya’da da kış lastiği zorunluluğu çok yakın bir zamanda hayata geçti. Bu regülasyon ile geçen sürede kış lastiği kullanımının yüzde 20’lerden yüzde 40’lara kadar ulaştığını görüyoruz. Kış lastiği regülasyonun tüm araçları kapsayacak bir hale gelmesiyle, Türkiye’de şu an yüzde 18’lerde olan kış lastiği penetrasyonunun yüzde 25’lere ulaşacağını öngörüyoruz.”

Etiketler:
Okuyucu Yorumları { Toplam 4 Yorum }
 • ferhan başar 22.12.2012 12:45:54
  bu rant kimlere yaradı çok meraktayım doğrusu
 • Lastik çokkk pahalı 22.12.2012 09:57:05
  Bir otobüs,Tır düşünün her biri 1000 TL olsun 6-8 lastik olsun..O adam zaten senede o kadar parayı kendi keyfine ailesine harcayamıyr..Bir de bu çıktı..Madem zorunlu bari KDV alınmasaydı..Bana göre başka bir fırsatçılık..Devlet Bankacılık sisteminden beter hale geldi..Hizmet değil tüccarlık yapılıyor
 • Lastik çokkk pahalı 22.12.2012 09:54:52
  Can güvenliği çok önemli..Tavsiyeler olması gerektiği gibi..Fakat efendi bayiler sıkışık diye demeç veriyorsunuz,biz öyle bir sıkışıklık göremedik..İstanbulda arabamıza uygun lastiği stoklarda bulamıyorsak nerede bulacağız!! Elbette uygun fiyat diğer bir kriter ama 500Tl den düşük lastik yok.
 • Lastik çokkk pahalı 22.12.2012 09:52:52
  Süper memleket.Damdan düşermiş gibi yumurta kapıya dayandığında kış lastiği kullanımını zorunlu yap..Genelge ile belirle ama trafik polisi valilik kararı olmadan şehir içinde kalksın ticari araca ceza kesmeye kalksın..Gazetelerimizde kimseyi uyandırmasın..
Sayfa Başı
HaberlerHÜRRİYETYazarlarSuriyederbimaçsaat kaçtaderbi saat kaçta